Motor Fabrikası

Motor Fabrikası

Problem:
İşletmedeki döküm potalarının enerji maliyetine etkisinin ölçülememesi
Teşhis:
İşletmeye bilgisayarla haberleşen Enerji Analizörleri takılması üretim makinelerinin enerji tüketimlerinin izlenerek enerji değerlerinin kayıt altına alınması
Çözüm:
130 adet Enerji Analizörü ve 1 adet Enerji İzleme Yazılımı kullanıldı. Haberleşme Yazılımı aracılığıyla ölçülen değerleri tek bir noktada kayıt altına alarak izleyebildiler. Trafo çıkışındaki sayacın enerji kayıtları kontrol edildi. Makinelere bağlanan Enerji Analizörleri aracılığıyla makine hatlarının çalışma performansları ölçüldü. 56 adet döküm potasının maden eriyinceye kadar geçen zaman ve harcanan enerji kayıt altına alınarak enerji maliyet hesapları yapıldı. Ayrıca erime süreleri kontrol edilerek bazı potaların sağırlaştıkları tespit edildi ve o potaların değiştirilmesi sağlandı. Maden erime sonrası boşaltılan ve rezistans ile sıcak tutulması sağlanan ikinci bölüm potalara bağlı olan Enerji Analizörleri aracılığıyla pota ısıtıcılarının arıza tespiti yapıldı ve enerji maliyetleri hesaplandı.
Sonuç:
Makine hatlarının tükettikleri enerji değerleri ölçülerek ve haberleşme yazılımı aracılığıyla tek bir noktadan izlenerek enerji maliyeti hesaplandı. Arızalı makineler değiştirilerek üretim performansı arttırıldı.