Motor Fabrikası Enerji Çözümü

Motor Fabrikası Enerji Çözümü Örneği

Problem:

İşletmedeki döküm potalarının enerji maliyetine etkisinin ölçülememesi

Teşhis:

İşletmeye bilgisayarla haberleşen Enerji Analizörleri takılması üretim makinelerinin enerji tüketimlerinin izlenerek enerji değerlerinin kayıt altına alınması

Çözüm:

130 adet Enerji Analizörü ve 1 adet Enerji İzleme Yazılımı kullanıldı. Haberleşme Yazılımı aracılığıyla ölçülen değerleri tek bir noktada kayıt altına alarak izleyebildiler. Trafo çıkışındaki sayacın enerji kayıtları kontrol edildi. Makinelere bağlanan Enerji Analizörleri aracılığıyla makine hatlarının çalışma performansları ölçüldü. 56 adet döküm potasının maden eriyinceye kadar geçen zaman ve harcanan enerji kayıt altına alınarak enerji maliyet hesapları yapıldı. Ayrıca erime süreleri kontrol edilerek bazı potaların sağırlaştıkları tespit edildi ve o potaların değiştirilmesi sağlandı. Maden erime sonrası boşaltılan ve rezistans ile sıcak tutulması sağlanan ikinci bölüm potalara bağlı olan Enerji Analizörleri aracılığıyla pota ısıtıcılarının arıza tespiti yapıldı ve enerji maliyetleri hesaplandı.

Sonuç:

Makine hatlarının tükettikleri enerji değerleri ölçülerek ve haberleşme yazılımı aracılığıyla tek bir noktadan izlenerek enerji maliyeti hesaplandı. Arızalı makineler değiştirilerek üretim performansı arttırıldı.

 

Enerji Analizörü (Şebeke Analizörü) Nedir? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Enerji Analizörü (Şebeke Analizörü) Nedir? Enerji Analizörü Nerelerde Kullanılır? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.