Ampertmetre Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Ampertmetre Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik devrelerinden geçen akımın şiddetini ölçen araçlara ampermetre adı verilmektedir. Uzun yıllardan beri enerji sektörü içinde özellikle elektrikli sistemler üzerine hizmet veren firmamızın en çok karşılaştığı soruların başında da ampermetre nedir sorusu gelmektedir.

İçindekiler

  Elektrik devrelerinden geçen akımı ölçmek amacıyla kullanılan ampermetre, enerji sektöründe yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Bu tür araç gereçlerin kaliteli ve güvenilir olması oldukça önemlidir. Bu sayede hatasız sonuçlar elde edilebilir ve ihtiyaçlar en kısa sürede sorunsuz bir şekilde giderilebilir. Siz de ihtiyaçlarınız doğrultusunda ideal bir ampermetre arayışı içerisindeyseniz bizden destek alabilir, uzun yıllardan bu yana enerji sektörü içerisinde saygın bir kimliğe sahip olan firmamızın hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece elektrikli tesisat çalışmalarınızı pratik ve hızlı bir şekilde yapabilir, istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz

  Ampermetre Nedir? 

  Elektrik tesisatlarının güvenli bir şekilde yapılmasına imkan tanıyan ampermetre, temel olarak elektrik sistemlerinde yer alan akımların ölçülmesini sağlayan bir cihazdır. Bu cihazların iç direnci oldukça düşük olduğu için akım şiddetini ölçmede başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Devrelere seri olarak bağlanan ampermetre, firmamız bünyesinde dijital ve analog olmak üzere iki farklı tipte bulunur. Kendi içerisinde de farklı çeşitleri bulunan ampermetrelerden dilediğinize sahip olarak elektrik devrelerinden geçen akımları güvenli bir şekilde ölçebilir, kusursuz bir tesisat oluşturabilirsiniz. 

  Ampermetre Nasıl Çalışır? 

  Elektrik devrelerinden geçen akımın ölçülmesini sağlayan ampermetrenin çalışma prensibi oldukça basittir. Bu süreçte en zayıf elektrik akımı, iletken tel sarılı bir bobini mıknatısa dönüştürür. Sonrasında da daimi bir mıknatıs ve aynı mıknatısın kutuplarının arasındaki uygun eksen çevresinde döner. Akım geçtiğinde de ortaya çıkardığı şiddete orantılı bir manyetik alan oluşur. Tüm bu işlemlerin ardından cihaz akımı kolaylıkla ölçme imkanı bulur. 

  Ampermetre Nereden Satın Alınır? 

  Elektrik sektöründe önemli bir yere sahip olan ampermetre, özellikle elektrik tesisatı gibi işlerle uğraşan kişilerin olmazsa olmaz ihtiyaçları arasında yer alır. Siz de işlerinizi kolaylaştırmak ve kusursuz bir elektrik tesisatı oluşturmak adına ampermetreden yararlanabilir, kaliteli ve güvenilir bir model için bizden destek alabilirsiniz. Yılların verdiği deneyimle her zaman mükemmel olanı sizlere sunmayı kendine görev bilen firmamız, yaklaşık 40 yıldır faaliyetlerine aralıksız olarak devam eder ve müşterilerinde maksimum memnuniyet yaratır. 

  Ampermetre Çeşitleri Nelerdir? 

  Gelişen teknolojiyle beraber ampermetre, oldukça farklı şekillerde tasarlanarak üretilir. Bu sayede kullanım alanına ve amacına yönelik müşterilerine eksiksiz yanıt verir. Ampermetre çeşitleri ise kısaca aşağıdaki gibidir:

  Gösterge Şekline Göre Ampermetreler 

  Gösterge şekline göre ampermetreler iki farklı gruba ayrılır. Bunlar ise analog ve dijital ampermetrelerdir. Analog olanın göstergesi kadran şeklinde iken dijital olanın LED ekranı vardır. 

  Ölçtüğü Akıma Göre Ampermetreler 

  Ölçtüğü akıma göre ampermetreler; DC ampermetre ve AC ampermetre olarak sıralanır. DC doğru akımları ölçerken AC ampermetre alternatif akımları ölçer. 

  Ölçüm Şekline Göre Ampermetreler 

  Ölçüm şekline göre ampermetreler; tek faz ampermetre ve üç faz ampermetre şeklindedir. İlki tek fazdan ölçüm alırken diğeri üç fazdan ölçüm alır.

  Bulunduğu Konuma Göre Ampermetreler 

  Bulunduğu konuma göre ampermetreler ise taşınabilir ampermetre ve sabit ampermetredir. Taşınabilir olan türleri mobil özellikte olup diğerleriyse sabit yapıdadır.

  Ampermetre ve Voltmetre Arasındaki Farklar Nelerdir? 

  Ampermetre bir elektrik devresindeki akımın şiddetini ölçerken voltmetre iki nokta arasındaki gerilimi ölçmeye yarar. Sıklıkla birbirine karıştırılan bu iki kavram, aslında birbirlerinden oldukça farklı bir işleve sahiptir. Voltmetrenin çalışması için bobi teli oldukça ince olmalıdır ve çok sarımlı şekilde tasarlanmalıdır. Bu sayede çok az akım çeker. Ölçüm için de elektrik devresindeki iki uç arasına bağlanır. Ampermetrede ise bobin teli kalındır ve sarım sayısı oldukça azdır. Ayrıca ölçüm için almaç ile arka arkaya seri şekilde bağlanır.

  Ampermetreyi Kim Bulmuştur? 

  Enerji sektörü için oldukça önemli bir yere sahip olan ampermetreyi ilk bulanlar arasında André Marie Ampère gösterilir. Kendisi Fransız bir fizikçi ve matematikçidir. Bu nedenle cihazın adı onun adına ithaf edilmiştir. 

  Ampermetre Devreye Nasıl Bağlanır? 

  Elektrik devresinde alıcıya seri şekilde bağlanan ampermetre, akımın şiddetini ölçer. Ölçüm esnasında alıcının akımı ampermetrenin içerisinden geçmelidir. Bu sayede kusursuz bir ölçüm gerçekleştirilmesi mümkün olur. Siz de ampermetreden geçen akım türüne ve tasarımına bağlı olarak çeşitlilik gösteren bu cihazlara sayfamız üzerinden göz atabilir, ihtiyaçlarınız doğrultusunda tercihinizi yapabilirsiniz. Tamamen yerli sermaye desteği ile faaliyet gösteren firmamız, dünya standartlarında yapmış olduğu üretimleriyle memnuniyetinizi kazanır ve her zaman üstün kaliteyi sizlere sunmaktan onur duyar.

  Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2019, 09:11

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.