Enerji Sektörü için Ampermetre Nedir?

Enerji Sektörü için Ampermetre Nedir?

Elektrik devrelerinden geçen akımın şiddetini ölçen araçlara ampermetre adı verilmektedir. Uzun yıllardan beri enerji sektörü içinde özellikle elektrikli sistemler üzerine hizmet veren firmamızın en çok karşılaştığı soruların başında da ampermetre nedir sorusu gelmektedir.

26 Kasım, 12:11

Elektrik devrelerinden geçen akımın şiddetini ölçen araçlara ampermetre adı verilmektedir. Uzun yıllardan beri enerji sektörü içinde özellikle elektrikli sistemler üzerine hizmet veren firmamızın en çok karşılaştığı soruların başında da ampermetre nedir sorusu gelmektedir. Sizlere bu cihazla ilgili sahip olmanız gereken tüm bilgileri sunarken aynı zamanda ampermetreyi nasıl ve ne şekilde kullanacağınızla ilgili pek çok cihazı da sizlere sunabiliyoruz. Üretmiş olduğumuz tüm araçlar sayesinde en güvenli şekilde elektrikli tesisat çalışmalarınızı yaparken aynı zamanda kaliteli ürün kullanmanın avantajına da sahip olabilirsiniz. 

Ampermetre Nedir Nasıl Çalışır?

Devrelere seri olarak bağlanan ampermetreler hakkında ampermetre nedir diye sorulduğunda bunun detaylı bir şekilde açıklamasını da yapıyoruz. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital ve analog olmak üzere iki farklı tipteki cihazı ile karşımıza çıkan ampermetre ürünleri elektrikli sistemler içerisindeki akımların ölçülmesi için kullanılmaktadır. Sizlere sunduğumuz ampermetre araçları sayesinde kolaylıkla elektrik devresinde bulunan akımların ölçümünü gerçekleştirebilirsiniz. Ampermetreler iç dirençlerinin çok düşük olması sebebiyle akım şiddetinin ölçülmesinde başarılı sonuç vermektedir. 

Ampermetre Nedir Nereden Satın Alınır? 

40 yıla yaklaşan bir hizmet geçmişi ile sizlere ürün geliştirme noktasında da destek veren bir firma olarak ampermetre nedir sorusunun üzerine çıkacak ürünleri sizlere sunmaya devam ediyoruz. Tamamen yerli sermaye desteği ile faaliyet göstermekte olan firmamızda sürekli olarak büyüyen ve gelişen bir firma olmanın gururuyla öne çıkıyoruz. Dünya standartlarında yapmış olduğumuz üretimlerimiz, geniş çalışan kadromuzla enerji sektöründe ihtiyaç duyacağınız tüm ürünlerin en gelişmiş modellerini sizlere sunuyoruz. Üretim aşamalarımızın her noktasında büyük önem verdiğimiz müşteri memnuniyeti sayesinde sizlerin ihtiyaçlarının karşılanmasında da en etkili çözümleri üretiyoruz. Firmamız sadece yerli değil yabancı pazarlarda da adından söz ettiren bir marka olmaktadır.

Ampermetre Çeşitleri

Ampermetre çeşitleri, ampermetreden geçen akım türüne ve tasarımına bağlıdır.

1. Sabit Mıknatıslı hareketli bobinli ampermetre (PMMC Ampermetre): Bu ampermetreye “döner çerçeveli ampermetre” de denir. PMMC cihazında iletken kalıcı mıknatısın kutupları arasına yerleştirilir. Akım bobinden geçerken, büyüklüğüne göre bobindeki sapma ölçülür. Sadece doğru akım (DC) ölçmek için PMMC ampermetre yeterlidir.

2. Hareketli Bobin Ampermetresi (MI): MI ampermetresi hem alternatif hem de doğru akımı ölçmek için kullanılır. Hareketli bobin bulunan MI’larda, içerideki bobinin hareketi sabit mıknatısın kutupları arasındadır. Akım bobinden geçtiğinde, büyüklüğüyle orantılı olarak belirli bir açıyla sapma gösterir.

3. Elektro-dinamometre Ampermetre: AC ve DC ölçümlerinde kullanılan elektro dinamometre ampermetrelerin doğruluğu, önceki iki cihaza kıyasla daha yüksektir. Ampermetreyi AC ve DC için ayrı ayrı kalibre etmek gerekmez. Doğru akım için yapılan ölçümden hemen sonra alternatif akım için de kullanılabilir.

4. Doğrultucu Ampermetre: AC, yani alternatif akım ölçümleri için kullanılır. Akımın yönünü dönüştüren, iletişim devresindeki akımı ölçen ve bunu PMMC ampermetresine ileten araçlardır. Doğru akımı ölçen ampermetrelere DC ampermetre ve alternatif akımı ölçen ampermetrelere de AC ampermetre denir.

Siz de farklı ampermetre türlerini ve detaylı özelliklerini incelemek, ihtiyacınız olanı satın almak için ENTES’i ziyaret edebilirsiniz.

Ampermetre Nedir? ENTES ampermetre çeşitlerini incelemek için tıklayın.

''Farklı Kriterlere Göre Değişiklik Gösterebilen Dijital Multimetre Fiyatları'' isimli blogumuzu okumak içim tıklayın.

Yazar: Konuk Yazar

Tarih: 19.04.2018

Yorumlar
Yorum Yap
Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.