Ölçme grubu ürünleri, elektriksel parametreleri ölçerek enerjinin verimli kullanılması için gerekli analizlerin oluşturulmasını sağlamaktadır.

Bu ürün grubunda yer alan Multimetreler, Ampermetreler, Voltmetreler, CosϕMetreler, Frekansmetreler, Transdüserler ve DC Ampermetre / Voltmetreler geniş ölçüm aralığına sahip olup ve farklı tip uygulamaları da destekleyen çözümler sunmaktadır.

Ölçme grubu cihazlarında tercihe göre seçilebilen haberleşme özelliği sayesinde ölçülen tüm veriler tek bir merkezden izlenebilmektedir.

Ölçme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

EPM-4X Serisi Ampermetrelerde Hatalı Akım Değerleri Görülüyorsa Ne Yapmak Gerekir?
Akım trafosu bağlantıları kontrol edilmelidir. Akım trafosu primer değeri menü içerisine girilerek kontrol edilmelidir. 3 sn boyunca "SET" tuşuna basılı tutunuz. Ekranda "ctr" görülene kadar "YUKARI veya AŞAĞI" tuşuna basınız. "SET" tuşuna basınız Ekranda istediğiniz değer görülene kadar "YUKARI veya AŞAĞI" tuşlarına basınız. "SET" tuşuna basarak ayardan çıkınız. Akım trafosu arızalı olabilir. Cihaz arızalı olabilir. Onarım servisine gönderilmesi gerekebilir.
EPM-34 Ampermetre ENS.CCT Serisi Clamp Tip Ayrılabilir Akım Trafosu ile Kullanılabilir mi?
EPM-34 model Ampermetre sekonderi 5A veya 1A olan akım trafoları ile uyumludur. ENS.CCT tipi akım trafoları sekonderi 333mV'a dönüştüren transdüser mantığında çalışan ekipmanlardır ve "PM" serisi ENTES enerji analizörleri ile uyumludur.
EVM Serisi Voltmetrenin Ekranında Hiçbir Ölçüm Değeri Gösterilmiyor Olmasının Nedeni Ne Olabilir?
EVM serisi multimetrelerde Vin ve Un olmak üzere 2 adet gerilim girişi klemensi bulunmaktadır. Vin klemensi gerilim ölçümü için Un klemensi ise cihazın beslemesi için kullanılmaktadır. Un klemensine gerilim bağlantısı yapılmamış olması durumunda cihazın enerji beslemesi olmadığından dolayı ekranda ölçüm değerleri gösterilemeyecektir. Bu bağlantının kontrolünün yapılmasını öneririz.
EPM-4X Serisi Ampermetrelerde CT-25 Akım Trafosu Seçimi Nasıl Yapılır?
EPM-4A , EPM-4C ve EPM-4P serisi ampermetrelerde kullanılabilen CT-25 akım trafosunun ayarları yapılırken aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekir; Cihaz menüsüne 3 saniye "SET" tuşuna basılı tutularak girilir, akım trafosu ayarının yapıldığı "CTR" menüsüne gidilir. "CTR" menüsüne girildikten sonra yukarı veya aşağı tuşlarına basılarak CT-25 model akım trafosu ayarlarının yapıldığı "DRCT" menüsü bulunur ve CT-25 akım trafosu ayarı buraya girilir.
EPM-4X Serisi Ampermetrelerde Akım Trafosu Ayarları Nasıl Yapılır?
EPM-4A/4C/4D/4P serisi ampermetrelerde, kullanmış olduğunuz akım trafosunun Primer sargısı değerini, akım trafosu ayarları menüsünden cihazlara girmeniz gereklidir. Örneğin 100/5 akım trafosu kullanıyor iseniz primer değeri olarak "100" girmeniz gerekmektedir. EPM-14 ve EPM-34-96 ampermetre modellerimizde ise akım trafosu çeviri oranı (Primer/Seconder) olarak giriş yapılması gereklidir. Örneğin primer değeri 100 ve sekonder değeri 5 olan bir akım trafosu kullanıyor iseniz 100/5 yani "20" olarak girmeniz gerekmektedir.
EPM-4C Ampermetre Serisinde Ani Açma Fonksiyonunu Nasıl Ayarlanır?
Ani Açma Fonksiyonun Ayarlanması (EPM-4C ve 4P için); 3 sn boyunca "SET" tuşuna basınız. Ekranda "trP" görülene kadar yukarı/aşağı tuşlarına basınız. "SET" tuşuna basınız. Ekranda istediğiniz değer görülene kadar yukarı/aşağı tuşlarına basınız. "SET" tuşuna basarak ayardan çıkınız.
EPM-0X Serisi Multimetrelerde Gerilim Değerlerinin Normalden Yüksek Gösterilmesinin Nedeni Ne Olabilir?
Eğer gerilim trafosu kullanılmıyor ama donanım ayarlarından bir gerilim trafosu değeri tanımlanmış ise multimetre üzerinde gösterilen gerilim değeri gerçeği yansıtmayacaktır. Gerilim trafosu kullanılmayan durumda ayarlar menüsünden gerilim trafosu değeri “1” olarak seçilmelidir.
Ampermetrenin çekilen akım değerlerini yanlış göstermesinin nedeni ne olabilir?
Ampermetrenin çekilen akım değerlerini yanlış göstermesinin en önemli nedeni akım trafosu oranının yanlış girilmiş olmasıdır. Bu durumda yapılması gereken; öncelikle kullanılan akım trafosunun primer akım değerini kontrol etmektir. Örneğin; kullanılan akım trafosu 100/5 bir model ise primer akım değeri 100A’dir. Sonraki adımda ampermetrenin ayar menüsünden primer akım değerinin 100 olarak girilmiş olduğuna emin olmak gerekmektedir.
DCA Serisi DC Ampermetrelerde Direkt Bağlantı Yapılabilir mi?
DCA Serisi DC Ampermetrelerde direkt ölçüm için bağlantı yapılamamaktadır. Ölçülmek istenen DC akım aralığı belirlenir, amper değerine göre şönt direnci üzerinden ölçüm alınır. Uygulama öncesinde şönt direncinin de DC Ampermetre cihazına bağlantısının yapılması gerekmektedir.
DCA Serisi DC Ampermetrelerde Modbus Poll Üzerinden DC akım Değer Nasıl Okunur?
İlk olarak cihaz menüsünden RS-485 ayarları altındaki adres, bit hızı ve parity gibi değerlerin kontrol edilmesi gerekir. Daha sonra Modbus Poll üzerinden belirlenen cihaz adresi ile register tablosundaki okumayı yapacağımız AddresHEX 0x4000 (DEC 16384) değeri 6 satır olarak girildikten sonra istenilen değerler Modbus Poll üzerinden görülebilir.
ECR Serisi Cos Fi Ölçme Ürünleri Ekranında Görülen -1.00 ve 1.00 Rakamları Ne İfade Etmektedir?
Sistemdeki yükün indüktif ya da kapasitif durumunu gösterir. Cos Fi'nin negatif işaretli olması yükün kapasitif reaktif karakterli olduğunu , işaretin olmaması ise sistemin indüktif reaktif karakterli olduğunu gösterir.
ECR Serisi Cos Fi Ölçme Ürünlerinin Cihaz Beslemesi Nasıl Yapılmalıdır?
Cosfimetreler çeviri oranı 5A olan bir akım trafosu ile bağlantı şemasına uygun olarak bağlanır. Bağlantı yapılırken besleme geriliminin akım trafosunun bağlandığı fazdan alınmasına çok dikkat edilmelidir.
Teklif Al
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.
Teklif Al
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.