Oyun keyfiyle tesis yönetimi!

15 Ekim, 16:10

Hayır tam bilgisayar oyunu değil! Aslında oyun gibi de! Bina yönetimi uygulamalarının sevilen gerçek zamanlı özellikleriyle Enerji Doktoru'nun sadeliğini birleştirdik. Sonuç mu?

 • Tesisinizi kat kat, bölüm bölüm, yük yük yönetin. Güçlü tesis yönetimi arayüzü tüm tesisinizi üç boyutlu ve gerçek zamanlı yönetmenizi sağlıyor.
 • Yalnızca elektriksel değil, bir çok parametreyle ilgili özel alarmlar kurun ve durumlarını tesis yönetimi arayüzünde gözlemleyin.
 • Nem ve sıcaklık gibi ortam koşullarının istediğiniz sınırlar içinde olmasını sağlayın.

Enerji Doktoru v3.10.0 Yenilikleri

Gerçek Zamanlı Tesis Yönetimi

Tesis Yönetimi arayüzümüz Enerji Doktoru'nun yeni ana kullanım şekli olmaya aday. Bina yönetimi (BMS) sistemlerinin popüler özelliklerinden biri olan gerçek zamanlı izleme özelliğini tesis çapında uyarladık.

tesis-yonetimi

Tesis inşaatı özelliğini kullanarak inşa ettiğimiz tesisimizi yükler, bölümler, katlar bazında canlı gözlemleyebiliyoruz. Tesis yönetimi ekranına bir defa giriş yaptığımız zaman Enerji Doktoru tercihimizi hatırlıyor ve diğer girişlerimizde direkt bu ekrana gidiyoruz.

tesis-yönetimi

Ayrıca tesis yönetiminde herhangi bir nesneye tıklayarak bu nesneye bağlı donanımlarda canlı izleme başlatabiliyoruz. Böylece uyarı veya alarm veren bir nesnenin güncel durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olabiliyoruz.

Tesis yönetimi ekranında her bir yükümüzle ilgili canlı alarm durumlarını gözlemliyoruz.

Tesis yönetimi ekranımıza Anasayfa sekmesi altından veya Dashboard üzerindeki butonu kullanarak erişebiliyoruz.

Özel Kullanıcı Alarmları

Üstün ENTES donanımları özel kullanıcı alarmları altyapısı sayesinde yeni süper güçler kazandı! Donanımlarımızın kendi üzerlerinde kurduğunuz alarm senaryolarından tamamen bağımsız olarak Enerji Doktoru 2.bir alarm yönetimi katmanı sunuyor. Böylece tesis içindeki anlık saha alarmları dışında tesis yönetimi, e-posta bildirimi, haritada ve aksiyon listesinde görüntülenebilen özel durumlar oluşturabiliyorsunuz.

kullanici-alarmlari

Kullanıcı alarmlarımız ENTES donanımları tarafından kaydedilen çeşitli IoT parametrelerinin düzenli ölçümü sayesinde tetikleniyor. Bir kullanıcı alarmını bir veya birden çok tesis için kurabiliyoruz. Aynı zamanda tesislerimize atadığımız kategoriler de alarm kurulumunda kullanılabiliyor. Sonrasında da alarmın hangi nesneleri etkilediğini seçiyoruz. Tesiste donanımlar sayesinde ölçüm yapılan herhangi bir nesneyi seçebileceğimiz gibi spesifik bir yük kategorisi, spesifik bir kat, bölüm veya yükü de seçebiliyoruz.

tetiklenme-senaryosu

Kullanıcı alarmı kurarken bir çok tercihimiz bulunuyor. Bunların bir çoğunu ENTES sizin için en çok kullanılan haliyle sunuyor. İsterseniz tercihlerinizi değiştirebiliyorsunuz. Alarmın hemen tetiklenmesini veya arzu ettiğiniz koşulların bir süre devam etmesi halinde aksiyon alınmasını tercih edebilirsiniz. Alarmın bildirimini yeni rollerimize göre sağlıyoruz. Her alarm tesis yönetimi ekranında karşınıza çıkmakla birlikte ek olarak e-posta gönderimi, haritada gösterim, aksiyon listesi gösterimi gibi seçimler de yapabiliyoruz.

Kullanıcı alarmına konu olan donanımınızın haberleşmesi sekteye uğrarsa bir süre sonra önlem olarak alarm durumunu sona erdiriyoruz. Böylece haberleşme sıkıntıları nedeniyle oluşabilecek yanlış anlaşılmalara karşı sizi koruyoruz.

Çoklu Kullanıcı Desteği

Enerji Doktoru artık birden çok kullanıcı rolüyle uyumlu şekilde çalışıyor. Rollerimiz uzun araştırmalar sonucunda sizler için hazırlandı:

 • Organizasyon Sorumlusu rolündeki kullanıcılarımız organizasyonunuza ait en üst seviyede yetkiye sahipler
 • Tesis Sorumlusu rolündeki kullanıcılara birden çok tesis atayabilirsiniz
 • Bölüm Sorumlusu rolündeki kullanıcılara bir çok tesisinizde yer alan farklı bölümleri atayabilirsiniz

Tüm Enerji Doktoru raporlarının rollerle tam uyumlu çalışmasına dair geliştirmemiz sürüyor. Her versiyonda bu konuyla ilgili yenilikler bekleyebilirsiniz.

Çoklu kullanıcı desteği şu anda Kullanıcı Alarmları kapsamında etkin bir şekilde çalışmaktadır.

Diğer Kullanıcı Kolaylıkları

 • Enerji Doktoru dahilindeki tüm loader (yükleniyor) gösterimlerini standart hale getirdik. Yükleme ve bekleme gerektiren tüm noktalarda yukarıdaki görseli arayabilirsiniz.
 • ENTES MPR-47SE donanımı üzerinden sağlanan sanal donanımların eklenmesi özelliğimizi zenginleştirdik. Artık elinizdeki pals çıkışına sahip diğer elektrik sayaçlarını da pals girişine sahip donanımıza bağladıktan sonra Enerji Doktoru'nda kullanabiliyorsunuz.
 • Tesis raporlarımızdan bazı bilgileri kamu mevzuatına uygun olarak şekilde kaldırdık
 • Faz açılarını destekleyen donanımlarımızda bu parametreleri de anlık izlemeye dahil ettik
 • MPR serisi analizörlerimizden uyumlu olanlarda toprak - nötr gerilimini ölçüyoruz, canlı izlemenizi ve geçmiş verileri incelemenizi sağlıyoruz
 • Enerji Doktoru'na eklediğiniz bir donanım hiç haberleşmiyorsa bir süre sonra bununla ilgili uyarıda bulunuyoruz. Böylece hatalı montaj veya altyapısal sorunlardan etkilenebilecek donanımları muayene ediyor, sizi koruyoruz.

Çözülen Problemler

 • Bazı ES-80LS tek fazlı sayaçları etkileyen bir gösterim sorunu giderildi
 • Donanımlarım sayfasında "Durumu Güncelle" komutunun ardından güncelleme bilgisinin bazen gelmemesi sorunu giderildi
 • Bazı Avrupa ülkelerinde raporların gösterimi sırasında oluşan DST (yaz-kış saati) problemi giderildi

Donanım Desteği

Enerji Doktoru bu versiyon itibariyle aşağıdaki donanımları desteklemektedir:

ENTES tarafından desteklenen GENTEK sıcaklık ve nem sensörlerimiz Enerji Doktoru'na eklendi. Bu donanımları kullanarak ortam sıcaklığı ve nemi gibi parametreleri izleyebilir, özel kullanıcı alarmları kurabilir ve ortam koşullarındaki problemleri tesis yönetimi arayüzümüzden takip edebilirsiniz.

donanim-ailesi

Enerji Doktoru v3.10.0 ile gelen yeni özellikleri deneyimlemek için www.enerjidoktoru.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.