Statik Kontaktörler ile Kompanzasyon

Statik Kontaktörler ile Kompanzasyon

Statik kontaktörler kondansatörlerinizin tepe noktasında dolu şekilde hazır bekletilmesini ve Reaktif Röleden gelen devreye alma sinyali ile akım ve gerilimin eşit olduğu en ideal noktada devreye alma ile kademelerinizin deşarj süresi beklemeden hızlıca devreye alınmasını gerçekleştirir.

İçindekiler

  Statik kontaktörler, çok hızlı devreye girip çıkan yüklerin bulunduğu sistemlerde kompanzasyonun etkin bir şekilde yapılabilmesi için tasarlanmış cihazlardır. Diğer bir deyişle kompanzasyon sisteminde statik kontaktör kullanılması, sisteme kapasitif güç sağlayacak olan kondansatörlerin maksimum 1 periyotluk (20 ms) süre içerisinde devreye alınıp çıkartılabilmesini sağlar.

  Statik kontaktörler kondansatörlerinizin tepe noktasında dolu şekilde hazır bekletilmesini ve Reaktif Röleden gelen devreye alma sinyali ile akım ve gerilimin eşit olduğu en ideal noktada devreye alma ile kademelerinizin deşarj süresi beklemeden hızlıca devreye alınmasını gerçekleştirir. Bu sayede punto kaynak makinaları, vinçler, ark ocakları gibi kısa sürede devreye girip çıkan yüklerin kompanzasyonunu etkin bir şekilde gerçekleştirilebilir.

  Statik kontaktörler sayesinde, kondansatör ve anahtarlama elemanlarının çalışma sürelerinde ciddi bir artış gözlemlenir, bunun yanında kondansatörleri devreye alma ve boşalma için gereken bekleme süreleri de ortadan kalktığı için güç kalitesi de artmış olur.

  Ayrıca, devreye bağlanan kondansatörlerden başlangıç esnasında aşırı akım çekilmeyeceği için devreye alma ve devreden çıkarma standart kontaktör kullanımına göre daha kolaydır. Bu sayede statik kontaktör kullanımının, kondansatörlerin bakım maliyetlerini düşürdüğünü de söyleyebiliriz.

  ENTES statik kontaktörler, bağlanacak kondansatörlerin seçimine göre çeşitlenir. 25 kVAr ve 50 kVAr reaktif güç değerlerinde 2 tristörlü ve 3 tristörlü tiplere sahiptir ve farklı uygulamalar için alternatif çözümlere olanak sağlanmaktadır.

  ENTES statik kontaktörleri detaylı incelemek için tıklayın.

  ''Reaktif Enerji Nedir? Kompanzasyon Nedir?'' isimli blog yazımızı okumak için tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2019, 09:11

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.