Kimya Hammadde Üretim Tesisi Enerji Çözümü

Kimya Hammadde Üretim Tesisi Kompresörlerinin Filtreleme Örneği

Problem:

Oluşan akım harmoniklerinden dolayı sisteme sonradan dahil edilen kompresörlerin çalışmaması

Teşhis:

Müşterimiz, kimya hammadde üretimi yapmaktadır ve yeni satın aldığı 2 adet kompresörü devreye aldığında sistemde aşırı derecede akım harmonik oluşumu tarafımızca yapılan ölçümlerle tespit edilmiştir. 400 kW gücünde olan kompresörler devreye alındığında akım harmonik seviyeleri %48 olarak ölçülmüştür. Bu durum, cihazların korumaya geçerek kapanmasına neden olmaktadır ve tesis üretiminde aksaklıklara neden olmaktadır.

Çözüm:

Müşterimize çözüm sunmak amacıyla, demo olarak 120A Entes Aktif Harmonik Filtre kurulumu gerçekleştirilmiş ve 2 hafta boyunca sistem test edilmiştir. Bu demo süreci, müşterinin şikayetlerinin tamamen ortadan kalktığını göstermiştir. Bunun üzerine, müşterimiz saha sağlıklı sonuç vermesi için 180A Aktif Harmonik Filtre sistemi satın almıştır.

18.05.2023 tarihinde müşterimizin üretim tesisine gidilerek, soğutması ayarlanmış bir pano ve daha önce kurulan iki modülün yanı sıra ekstra bir modül ile 180A Aktif Harmonik Filtre kurulumu tamamlanmıştır. “Sistem incelendiğinde, Aktif Harmonik Filtrelerin olmadığı durumda akım harmoniklerinin %48 seviyelerine kadar çıktığı gözlemlenmiş olup kurulum sonrasında bu değerin %4 seviyesinde olduğu gözlemlenmiştir.

Bu sayede sistem, harmonik sorunları minimum düzeye indirerek aktif olarak çalışmaktadır.

Kurulum sonrasında üretim tesisinde ilgili yetkililere bakım ayarları ve cihaz hakkında bilgi verilmiştir.

Ayrıca demo sürecindeki deneyimi sorulmuştur ve son kullanıcı olarak Aktif Harmonik Filtre cihazların oldukça kullanıcı dostu olduğu ve arayüzünün anlaşılır olduğu geribildiriminde bulunmuştur.

Sonuç:

Yapılan kurulum sonrasında elde edilen ölçüm sonuçları akım harmonik seviyesinin %4 seviyesinde olduğunu göstermiştir. Bu düşüş sonrasında kompresörler sorunsuz çalışmaktadır.

 
Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.