Tekstil Fabrikası Enerji Çözümü

Tekstil Fabrikası Enerji Çözümü Örneği

Problem:

İşletmenin ana O.G. girişindeki sayacın ve bu sayaca bağlı 5 adet trafoya bağlı olan yüklerin enerji tüketimlerinin takip edilememesi ve kompanzasyon sisteminin izlenememesi

Teşhis:

İşletmenin ana girişine Enerji Analizörü bağlanması ve periyodik aralıklarla enerji değerlerinin ölçülmesi, her trafoya bağlı yüklere ve jeneratörlerin çıkışına Enerji ve Güç Ölçerlerin bağlanması, kompanzasyon sistemine haberleşme özellikli Reaktif Güç Kontrol Rölesi takılması

Çözüm:

6 adet Enerji Analizörü, 53 adet Enerji ve Güç Ölçer, 3 adet Reaktif Güç Kontrol Rölesi, 1 adet Gateway (Ağ Geçitleri) ve 1 adet Enerji İzleme Yazılımı kullanıldı. Ana girişe bağlanan Enerji Analizörü ile BEDAŞ'ın enerji sayacı takip edilmeye başlandı ve elektrik faturasındaki tüketimin sağlaması yapıldı. Enerji Analizörleri aracılığıyla her bölümün enerji tüketimi takip edilmeye başlandı. 3 vardiya olarak çalışan işletmenin enerji tüketimleri karşılaştırıldı ve az tüketim yapan vardiyalar ile fazla tüketim yapan vardiyalar tespit edildi. Projede gösterilen bölümlerin enerji tüketimleri izlenerek iyileştirme çalışmaları yapıldı. Verimi yüksek motorların kullanılmasına, havalandırma ve soğutmayı daha verimli hale getiren tedbirlerin alınmasına karar verildi. Jeneratörlerin ürettikleri enerji değerleri izlenerek bunların işletmeye olan maliyetleri de hesaplandı. Kompanzasyon sistemine eklenen Reaktif Güç Kontrol Rölesi ile işletmenin reaktif cezaya girmesi engellendi ve bilgisayar haberleşmesi sayesinde ölçülen değerler uzaktan izlenebildi.

Sonuç:

Fabrika reaktif cezaya girmekten kurtulduğu için toplam enerji bedelinin %13'ü kadar tasarruf etmiş oldu. Enerji ölçme ve izleme sisteminin kurulmasıyla fazla enerji tüketen bölümler ve cihazlar belirlenerek bunlar aynı işi daha az enerji tüketerek yapan cihazlarla değiştirildi. Vardiyaların yeniden organize edilmesiyle işletme giderleri azaltıldı.

 

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.