Üretime Ara Veren İşletmelerde Reaktif Ceza Riski

Üretime Ara Veren İşletmelerde Reaktif Ceza Riski

Normal şartlarda çalışmakta olan bir tesiste gün içerisinde endüktif ve kapasitif yükler birbirini dengeleyebilir. Bu durumda çıplak bir kapasitif reaktif enerji tüketimi az olacaktır. Ay sonundaki reaktif kapasitif oran bu şartlarda ceza limitini aşmayabilir.

İçindekiler

  Şönt Reaktörlerin, diğer adıyla Endüktif Yük Reaktörlerinin, kapasitif yüklerin çok fazla olduğu işletmelerde kapasitif enerjinin karşılanmasını sağlayan kompanzasyon elemanları olduğundan daha önceki blog yazımızda bahsetmiştik.

  Kompanzasyon Panolarında Şönt Reaktör (Endüktif Yük Reaktörü) Kullanımı blog yazımızı okumak için tıklayın.

  Şönt reaktörler, işletmelerdeki yarı iletken ürünlerin, XLPE kablolarının ve UPS gibi ekipmanların yarattığı kapasitif etkileri yok etmek veya dengelemek için endüktif yük üreterek sisteminizi dengelemeye yardımcı olur.

  Normal şartlarda çalışmakta olan bir tesiste gün içerisinde endüktif ve kapasitif yükler birbirini dengeleyebilir. Bu durumda çıplak bir kapasitif reaktif enerji tüketimi az olacaktır. Ay sonundaki reaktif kapasitif oran bu şartlarda ceza limitini aşmayabilir. Fakat dönemsel çalışan, akşamları veya hafta sonları kapalı olan işletmelerde ağırlıklı olarak UPS ve LED aydınlatmalar devrede olacağı için kapasitif reaktif enerji tüketimi artacaktır ve bu işletmeler reaktif ceza riski ile karşılaşabilirler.

  Yaşadığımız süreçte, birçok işletme üretimine ara vermek durumunda kaldığı için bu işletmeler için de aynı risk söz konusudur. Bu işletmelerde endüktif reaktif enerji tüketimi düşeceğinden kapasitif reaktif enerjinin kompanzasyonunun yapılması için şönt reaktör kullanımı gerekmektedir.

  Hassas ölçüm yeteneğine sahip, yeni nesil RGSR ve RGP reaktif güç kontrol röleleri, sürücü ve şönt reaktörler ile oluşturulan SVC destekli kompanzasyon sistemi ile hem endüktif hem de kapasitif enerjinin kompanzasyonu her şart altında ve en hassas şekilde gerçekleştirilir. Bu sayede siz de faturalarınızda reaktif bedel ile karşılaşmanın önüne geçebilirsiniz.

  Bununla birlikte, bir bulut çözümü olan Enerji Doktoru ile işletmenizdeki reaktif oranları evden çıkmadan takip edebilir, ceza sınırına gelmeden hem size hem de çözüm ortağınıza gönderilen uyarılar ile önceden bilgilendirilirsiniz.

  ENTES şönt reaktörleri detaylı incelemek için tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 08 Nisan 2020, 13:04

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.