Kompanzasyon Panolarında Şönt Reaktör (Endüktif Yük Reaktörü) Kullanımı

Yapılarda elektronik komponentlerin artışına bağlı olarak kondansatörle sağlanan kompanzasyon sistemleri yetersiz kalmaya başlamıştır. Burada reaktif enerjiyi kompanze edebilmek ve enerjiyi kontrol altında tutmak üzere reaktörlerin devreye girmesi gereklidir.

26 Kasım, 14:11

Enerji kaynaklarının sınırlı oluşu, enerjinin verimli ve etkin bir şekilde kullanılması için birtakım tedbirler alınması zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada belirli bir gücün üzerinde enerji çeken yapılarda, reaktif enerjinin belirli limitler dâhilinde kalması zorunlu tutulmuş ve limiti aşan kullanımlar için cezalar öngörülmüştür.

Reaktif enerjinin kontrolü, yapıda kullanılan enerjinin kalitesi bakımından da önemlidir. Endüktif enerji ile kapasitif enerjinin dengede kalmasını sağlamak üzere kompanzasyon panolarından yararlanılmaktadır. Kompanzasyon panosu içinde kontrol edilmesi gereken birçok parametre bulunmaktadır. Bu parametrelerden biri de kapasitif yüklerdir.

Şönt Reaktörün Gerekliliği

Yapılarda elektronik komponentlerin artışına bağlı olarak kondansatörle sağlanan kompanzasyon sistemleri yetersiz kalmaya başlamıştır. Burada reaktif enerjiyi kompanze edebilmek ve enerjiyi kontrol altında tutmak üzere reaktörlerin devreye girmesi gereklidir. Şönt reaktörler, sistemdeki kapasitif reaktif enerjiyi karşılayabilmek amacıyla sisteme endüktif yük şeklinde bağlanmaktadır. Bu sayede sistem istenen limitlerde tutulabilmektedir. Şönt reaktör hesabı sistemin istenen şekilde çalışılması için titizlikle gerçekleştirilmelidir.

Şönt Reaktör Seçimi

Şönt reaktör seçimi, kompanzasyon sisteminin istenen performansı göstermesi bakımından önemlidir. Bu nedenle şönt reaktörlerin seçiminde kullanılan analiz ve ölçümlerin doğru olmasına dikkat edilmelidir. Yapılan ölçümlere göre ihtiyaç duyulan reaktör gücü değişmektedir. Şönt reaktörlerin miktarı az olmakla birlikte aktif enerji de tüketen elemanlar olması, gerekli olmayan hallerde devreden çıkmalarını sağlayan reaktif güç kontrol röleleri ile birlikte sisteme bağlanmasını gerektirmektedir.

ENTES kompanzasyon ürünleri, reaktif enerji kontrolü alanında sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak geniş çözümler sunuyor. ENTES Standart Seri Şönt Reaktörler, Endüstriyel Seri Şönt Reaktörler ve SVC Çözümlü Şönt Reaktörler hakkında detaylı bilgi için tıklayın:

Reaktif Enerji Nedir? Kompanzasyon Nedir? Blog yazımızı okumak için tıklayın.

 

Yazar: Konuk Yazar

Yorumlar
Haliloguz
01 Şubat 2021, 00:02

Merhabalar sisteme şönt reaktör lü röle ve svc eklemem lazım ama ne kadar kullanılacağını bilmiyorum normalde kullanılan bir tesisiin sayac okuma degerleri 1 saat ara ile okuyup öyle cıkarıyorum ama sizce saglıklımı yoksa daha pratik bir cözümü varmı yoksa svc 5e yerine direk 10e baglasam söntleri büyük tutsam zararı varmı illa birebirmi yapmam lazım sonucta svc ler lazım olan kadar cekiyor

Yorum Yap
ENTES Elektronik
16 Şubat 2021, 10:02

İşletmede kapasitif özellik gösteren; tasarruflu lambalar, LED aydınlatmalar, UPS (kesintisiz güç kaynağı) vb gibi yükler devrede iken, elektrik sayacının menüsünden 8.8.0 endeks alıp, bir saat sonra yeniden endeks alınarak arada çıkan fark, sayaç çarpanı ile çarpılarak çıkan değere göre ortalama bir şönt reaktör gücü kVAr belirlenir. Yada Sistemde reaktif güçleri ölçen bir cihaz varsa (Reaktif güç kontrol rölesi, analizör vs.) cihaz üzerinden anlık olarak sistemden çekilen reaktif yüke göre ortalama şönt reaktör seçimide yapılabilir. Sürücülü sistemlerde, SR-5E yerine SR-10E endüktif yük sürücüsünüde kullanıp reaktörler büyütüle bilinir. Sonuçta röle ihtiyacı kadarı devreye alacaktır. Endüktif yük sürücüsü bağlanabilecek Reaktif Güç Kontrol rölelerine aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz https://www.entes.com.tr/rgsr-reaktif-guc-kontrol-roleleri/ ÜRÜNLERİMİZLE İLGİLİ GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMANIZ VE YENİ ÇIKACAK ÜRÜNLERİMİZ HAKKINDA SON BİLGİLERİ SİZLERE İLETEBİLMEMİZ için aşağıda istemiş olduğumuz bilgileri tarafımıza geri dönüş yapmanızı rica ederiz. Sizlerden; - İrtibat numaranızı - Firma İsminizi - Hangi İl’den bizimle iletişime geçmiş olduğunuz Bizlere daha hızlı ulaşabilmeniz için 0850 888 84 25 numaralı çağrı merkezimizden 1’i tuşlayarak ulaşabilirsiniz. ENTES ürün ve hizmetlerini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla

Yorum Yap
Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.