Toprak Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Toprak Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Toprak Kaçak Akım Rölesi herhangi bir nedenle neme ya da suya maruz kalmış elektrikli aletlerdeki kaçak durumuna karşı bireyleri koruyan bir işleve sahiptir.

Elektrik çarpmalarına karşı her evin linye tablosu girişinde, insanlar ile cihazları korumak üzere Toprak Kaçak Akım Rölesi kullanılmalıdır. Bu röle, elektrikli alet ve cihazların suyla teması sonucu elektrik kaçağı olması halinde meydana gelmesi muhtemel çarpmaları önlemek için elektrik beslemesini kesmektedir. Bu sayede arızalı cihaza temas eden kişiler çarpılmaya karşı korunmuş olmaktadır. Bu röle, binalarda her daire içindeki linye tablosunda ve ana besleme tablosunda Milletler Arası Elektriksel Emniyet Kurulu kararları gereğince zorunlu olarak bulunmalıdır. 

Toprak Kaçak Akım Rölesi Ne İşe Yarar?

Toprak Kaçak Akım Rölesi nemlenmiş, üzerine su dökülmüş ya da suya düşmüş olması dolayısıyla elektrik kaçağı yapan cihazlarda, sigortanın atmasını sağlayacak kadar yüksek olmayan ancak bireyler için tehlikeli elektrik akımlarının etkisine karşı koruma sağlayan bir cihazdır. Her evde bulunması gerekli olan bu cihazın işlevini yerine getirip getirmediği aylık olarak kontrol edilmesi gerekenler arasındadır. Bu cihaz aynı zamanda toprağa geçen elektrik akımının etkilerine karşı koruma işlevini de yerine getirmektedir. Elektrik kaçakları ve arızalarında röleye bağlı çıkışlarda gerilimi kesmek suretiyle koruma sağlar.

Nemli Aletlerin Kullanılması ve Toprak Kaçak Akım Rölesi

Toprak Kaçak Akım Rölesi herhangi bir nedenle neme ya da suya maruz kalmış elektrikli aletlerdeki kaçak durumuna karşı bireyleri koruyan bir işleve sahiptir. Bununla birlikte rölenin varlığına güvenerek ıslak elektrikli aletlerin kontrolsüzce kullanımı doğru değildir. Islanan elektrikli aletlerinizi prize takmamanız, nemlenmiş aletleri kullanmamanız elektriğin tehlikelerine karşı korunmak açısında gereklidir. Suya maruz kalan aletlerinizi, elektrikli aletler konusunda uzman bir tamirciye kontrol ettirdikten sonra kullanmanız yararlı olacaktır. Prize takılı durumdayken suya maruz kalan aletlerinizi prizden çekmeden önce mutlaka panodan elektriği kesmeniz güvenliğin bir gereğidir.

Aşırı Akım Rölesi Nedir? Blogu okumak için tıklayın.

 

Yazar: Konuk Yazar

Tarih: 17.05.2018

 

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım, 09:11

Yorumlar
Yorum Yap
Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.