Zincir Mağaza Enerji Çözümü

Zincir Mağaza Enerji Çözümü Örneği

Problem:

58 şubesi olan mağaza zincirinin her ay reaktif cezaya girmesi.

Teşhis:

Yüklerin fazlara eşit ağırlıkta dağıtılmaması, yanlış akım trafosu seçimi, yanlış kondansatör seçimi, Reaktif Güç Kontrol Rölesi seçimindeki hata, diğer hatalı uygulamalar.

Çözüm:

58 adet Reaktif Güç Rölesi, 58 adet Gateway (Ağ Geçitleri) ve 1 adet Enerji İzleme Yazılımı kullanıldı.
Bodrum/Muğla bölgesindeki AVM'de faturalara trafo kaybı için %10 ilave ediliyordu. Reaktif Güç Rölesi kullanılarak reaktif cezaya girmeleri önlendi ve ayrıca %10 trafo kaybı bedelini ödemeye de gerek kalmadı.
Bu mağazada ayda 20.000 TL tasarruf sağlanmış oldu. İzmir'de faaliyet gösteren AVM'deki mağazada herhangi bir teknik hataya rastlanılmadı. İnceleme sonucunda AVM yönetiminin faturaya %5 ilave yaptığı ortaya çıktı ancak sözleşmede böyle bir madde yoktu. Reaktif Güç Rölesi 'nin yaptığı enerji ölçümü ile durumun ortaya çıkarılması sayesinde fazladan %5 fatura bedeli ödenmesine gerek kalmadı. AVM yönetimi mağazaya geriye dönük olarak iade faturası kesti ve 14.000 TL geri ödeme yapıldı. Ankara'daki AVM'de kullanılan farklı markaya ait röleye akım trafosu girişlerinin ters yapıldığı anlaşıldı. Bu röle çıkartılarak yerine akım trafosu ters bağlansa bile bunu algılayarak kendi içinde düzeltme özelliğine sahip olan Reaktif Güç Rölesi takıldı ve sorun giderildi.
İstanbul'daki AVM'de faturaların 2 ile çarpıldığı ortaya çıktı, çünkü akım trafosunun primer değeri 80 iken 160 olarak işlem yapıldığı anlaşıldı. AVM yönetimi hatayı kabul etti ve mağazaya 56.000 TL+ KDV bedelinde iade faturası kesilerek geri ödeme yapıldı.

Sonuç:

Tüm bu uygulamaların sonucunda 58 mağazanın tamamı reaktif cezaya girmekten kurtuldu ve mağaza zinciri aylık ödediği toplam enerji bedelinin %13'ü kadar tasarruf etti. Sisteme entegre edilen cihazlar ise kendilerini 1 ayda amorti ettiler.

 

Enerji Takibi Nedir? Enerji İzlemenin Faydaları Nelerdir? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Reaktif Ceza Nedir? Nasıl Engellenir? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.