Banka Şubeleri Enerji Çözümü

Banka Şubeleri Enerji Çözümü Örneği

Problem: 

Farklı bölge ve şehirlerde bulunan banka şubelerinin iç aydınlatmaları klasik zaman saati ile, dış aydınlatmalar ve reklam panolarının aydınlatma kontrolü klasik tip fotosel röleler ile yapılmaktaydı. Zaman saati ile yapılan kontrollerde gün uzaması ve kısalmasında yaşanan sapmaları önlemek üzere her ay bir servis elemanı şubeleri kontrol etmekte ve ayarları yenilemekteydi. Dış cephe ve reklam panolarının aydınlatması klasik fotosel şalter röleleri ile yapılmaktaydı. Fotosel röleler, geçici hava kararmalarında yanmakta, çevredeki ışık yansımaları nedeni ile de sönmekteydi. Ayrıca fotosel gözler toz ve yağmur nedeni ile arızalandığı için aydınlatmalarda sürekli yanma veya sönük kalma durumları sıklıkla yaşanmaktaydı.
Bu nedenlerle 500 şubesi olan bankada enerji, verimsiz kullanılmakta zaman ve emek israfı olmaktaydı.

Teşhis:

Bu tip sorunların ortadan kalkması için Astronomik Zaman Rölesi kullanılması

Çözüm:

Zaman saati ve fotosel rölelerin kullanılmasından kaynaklanan olumsuzlukların ortadan kaldırılması için, her şubede 1 adet Astronomik Zaman Rölesi kullanıldı. Astronomik Zaman Rölesi’nin iki kontağı ayrı ayrı programlandı. Reklam panolarını kontrol eden 1. kontak akşam hava karardığında çekip, gece 24:00'de bırakmakta olup, dış aydınlatma ve acil aydınlatma lambalarının kontrolünü yapan 2. kontak ise akşam hava karardığında çekip, sabah gün doğduğunda bırakmaktadır. Reklam panolarının zaman saatinin sokaklarda kimsenin olmadığı 24:00'den sonra kapanması ve gereksiz çalışması önlenmektedir. Ayrıca zaman saatinin gün uzama ve kısalmalarında erken/geç yanma ve sönme durumu olmamakta, böylelikle maksimum verim alınmaktadır. 500 şubede minimum 90.000 TL/yıl tasarruf sağlandı.

Sonuç:

Astronomik Zaman Rölesi sayesinde yılda 90.000 TL tutarında enerji tasarrufu yapıldı ve bankanın enerji verimliliği arttırılmış oldu.

 

ENTES Astronomik Zaman Rölesini Öne Çıkaran 4 Özellik İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Enerji Yönetiminin Önemi İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Enerji Verimliliği Nedir? Enerji Tasarrufu Nedir? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.