Dokuma Fabrikası Enerji Çözümü

Dokuma Fabrikası Enerji Çözümü Örneği

Problem:

Makine bazında maliyet hesabını mekanik sayaçlarla yapıyorlardı ve ortamda harmonik kirliliği vardı. Ölçü değerleri doğru değildi ve hesap yapılırken işçilik yüzünden işletme giderleri artıyordu.

Teşhis:

Makinelere Enerji ve Güç Ölçerlerin bağlanması, dağıtım panolarına Enerji Analizörlerinin takılması ve haberleşme yazılımı kullanılarak tüm değerlerin tek bir noktadan izlenebilmesi

Çözüm:

135 adet makine için 135 adet Enerji ve Güç Ölçer, 15 adet dağıtım panosu için 15 adet Enerji Analizörü, 7 adet Gateway (Ağ Geçitleri) ve 1 adet Enerji İzleme Yazılımı kullanıldı. Haberleşme Yazılımı aracılığıyla ölçülen değerleri tek bir noktada kayıt altına alarak izleyebildiler. Ücretlendirme raporundan yola çıkarak 32 adet jakarlı dokuma makinesinin elektrik tüketiminin üretilen ürüne göre istenilen değerin üzerinde olduğu tespit edildi. Bu makinelerin T3 tarifesindeyken çalıştırılmasına karar verilerek ciddi miktarda tasarruf sağlandı.
Enerji İzleme Yazılımının güç-zaman parametre eğrisinden yararlanılarak makinelerin hangi dakikalarda kapatılması gerekirken boşa çalıştıkları veya çalıştırılmaları gerekirken çalıştırılmadıkları zaman dilimleri anlaşıldı. Bu sonuçlara göre makinelerin çalışma ve durma zamanları tekrar belirlenerek makine disiplini sağlanmış oldu. Bu sayede iş ve işçi disiplini de sağlandı.

Sonuç:

Fabrikadaki makinelerin enerji tüketimleri tek bir noktadan izlenerek gerçek tüketim değerlerine ulaşıldı ve buna göre revizyonlar yapılarak enerji verimliliği ve tasarrufu sağlandı. Ayrıca bu değerlere ulaşmak için ilave bir ekibe gerek olmadığı anlaşıldığından işletme giderlerinden de tasarruf edildi.

 

Enerji Takibi Nedir? Enerji İzlemenin Faydaları Nelerdir? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Enerji Yönetiminin Önemi​ İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.