Tüp Dolum Tesisi Enerji Çözümü

Tüp Dolum Tesisi Enerji Çözümü Örneği

Problem:

Makine ve bölüm bazında enerji tüketimlerinin üst yönetime gerçek değerde aylık olarak verilememesi

Teşhis:

Kompresörler, soğutma kulesi, tanklar ve aydınlatmaların tükettikleri enerjilerin ölçülmesi ve bu değerlerin izlenmesi

Çözüm:

24 adet Enerji ve Güç Ölçer, Gateway (Ağ Geçitleri)ve 1 adet Enerji İzleme Yazılımı kullanıldı. Enerji tüketen makine ve sistemlerin çektikleri değerler ölçüldü ve haberleşme yazılımı aracılığıyla izlendi. Böylece üst yönetimin istediği enerji tüketim raporları sağlıklı bir şekilde sağlanmış oldu. Ayrıca, ambar aydınlatmasında bir gecede 100 kWh gereksiz elektrik tüketimi olduğu fark edildi. Güvenlik görevlilerinin gece ambar ışığını kapatmadıkları ortaya çıktı. Ambara sensörlü lamba takılarak aylık 3.000 kWh gücünde ve 530 TL değerinde tasarruf sağlandı. Derin çekme presleri mesai saatinden 2 saat önce ısınması için devreye alınıyordu ve bu uygulama bir günde 280 kWh elektrik tüketimine sebep oluyordu. Preslerin soğumaması için ısıtma sistemi kuruldu. Aylık 7.500 kWh gücünde ve 1.300 TL değerinde tasarruf sağlandı. Aynı güçteki kompresörlerin birinde fazla elektrik tüketimi olduğu tespit edildi. Mekanik bakım yapıldı. Bakımdan sonra o bölümde üretim miktarı artmasına rağmen elektrik tüketimi 20.000 kWh azaldı ve 3.500 TL tasarruf edilmiş oldu.

Sonuç:

Tüm bu uygulamaların sonucunda aylık enerji tüketimi raporları sağlıklı olarak alınmaya başlandı, elektrik tüketim miktarı azaldı ve enerji verimliliği sağlanmış oldu. Cihaz yatırımı ise kendisini 4 ayda amorti etti.

 

Enerji Doktoru ile enerjinizi her an her yerden izleyin! İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Enerji Takibi Nedir? Enerji İzlemenin Faydaları Nelerdir? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.