Elektrik Sisteminde Aşırı Akım Rölesi Nedir?

Elektrik Sisteminde Aşırı Akım Rölesi Nedir?

Motor besleme devrelerinde hat başlarına konulmakta olan elektrik sigortalarının yalnızca hattı koruma işlevi bulunmaktadır. Çalışma yapıları gereği elektrik sigortasının koruma sağlamadığı motorları korumanın yolu ise röle kullanımından geçmektedir.

İçindekiler

  Motor besleme devrelerinde hat başlarına konulmakta olan elektrik sigortalarının yalnızca hattı koruma işlevi bulunmaktadır. Çalışma yapıları gereği elektrik sigortasının koruma sağlamadığı motorları korumanın yolu ise röle kullanımından geçmektedir. Bu bağlamda Aşırı Akım (Koruma) Rölesi nedir sorusunun yanıtı da, motor sargılarının ve sistemlerinin aşırı akımlara karşı korunmasını sağlayan cihaz şeklinde ifade edilebilir.

  Aşırı Akım Rölesi Nedir, Yapısı ve Çalışması Nasıldır?

  Aşırı akım rölesi nedir sorusunun yanı sıra konu ile ilgili merak edilen diğer hususlar aşırı akım rölesinin yapısının nasıl olduğu ve nasıl çalıştığı gibi sorulardır. Aşırı akım rölesi, elektrik akım devrelerinin bir fazlı olması halinde bir iletkene, 3 fazlı olması halinde ise her üçüne bağlanmaktadır ve kumanda devresindeki kontağı kumanda etmektedir.

  Röle üzerinde ayar vidasıyla akım ayarı yapılarak motorlar belirli sınırlar içerisinde korumaya alınmaktadır. Akım değerinin normal sınırlarda bulunması halinde çıkış kontağı çekili konumdayken, değerler sınırların üzerine çıktığında çıkış kontaklarının açılması gecikir ve röle ile koruma altına alınan sistem ya da motor devre dışı kalır.

  Aşırı akım rölesinin genel bir çalışma mantığı olmakla birlikte röle çeşitlerine bağlı olarak farklı uygulamaların söz konusu olabileceğini ifade etmek gereklidir.

  ENTES AKC-01A ve AKC-03A aşırı akım koruma röleleri, 60A’e kadar ihtiyaç duyulacak tüm uygulamalara çözüm sunabilmek amacıyla tasarlanmıştır.

  ENTES Akım Koruma Röleleri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

  ''Astronomik Zaman Rölesi Nedir? Bağlantısı Nasıl Yapılır?'' isimli blog yazımızı okumak için tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2019, 09:11

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.