Kompanzasyon Panosu Kullanılan Ekipmanlar

Kompanzasyon Panosu Kullanılan Ekipmanlar

Kompanzasyon sisteminin temel amacı, reaktif enerji ihtiyacının bu sistemden karşılanarak izin verilen reaktif oranlar dışına çıkılmamasının sağlanması ve böylece reaktif bedel ödenmesinin önüne geçilmesidir.

İçindekiler

  Kompanzasyon Panosunda hangi ekipmanların kullanılacağına geçmeden önce “reaktif enerji”, “reaktif bedel” veya “reaktif ceza”,” kompanzasyon” gibi terimlerin ne anlama geldiğini kısaca açıklamamız uygun olacaktır.

  Reaktif Bedel/Reaktif Ceza Nedir?

  Motor düzenekleri içerisinde manyetik alan oluşturmak amacıyla reaktif enerji ihtiyacı bulunur. Fakat reaktif enerji, gereksiz bir şekilde şebekeyi meşgul ederek, dağıtım sistemindeki kabloların ısınmasına ve trafo merkezlerinin verimlilik düşüşüne neden olmaktadır.

  Bu nedenle sözleşme gücü 9kW üstü olan tüm işletmelerin kompanzasyon sistemi kullanması zorunlu kılınmıştır ve belirli reaktif oranlar dışına çıkılması durumunda işletmelerin faturalarına reaktif bedel yansıtılmaktadır.

  Reaktif Enerji Nedir? Kompanzasyon Nedir? konulu blog yazımızı okumak için tıklayın.

  Neden Kompanzasyon Sistemi Kullanılır?

  Kompanzasyon sisteminin temel amacı, reaktif enerji ihtiyacının bu sistemden karşılanarak izin verilen reaktif oranlar dışına çıkılmamasının sağlanması ve böylece reaktif bedel ödenmesinin önüne geçilmesidir.

  Bununla birlikte, kompanzasyon sistemi sayesinde; kablolamalar daha ince kesitli kullanılabilmekte, güç trafosu, kumanda kontrol ve koruma elemanlarının güçleri daha düşük seçilebilmekte bu sayede kurulum maliyetleri azaltılabilmektedir.

  Kompanzasyon sistemi, güç faktörünü de düzelttiği için güç trafosunun kapasitesi ve tesisin verimi yükselmektedir.

  kompanzasyon-panosu

  Kompanzasyon Panosunda Hangi Ekipmanlar Kullanılır?

  Yük profiline, diğer bir deyişle işletmelerin elektrik tüketen ekipmanlarının tiplerine göre kompanzasyon sisteminde kullanılacak ekipmanlar da farklılık gösterir. Sistemin beyni olarak görev yapan ve diğer cihazların çalışmasını kontrol eden Reaktif Güç Kontrol Röleleri, kompanzasyon sisteminin olmazsa olmazıdır. Bunun yanında Kompanzasyon Kontaktörleri ve Statik Kontaktörler, Kondansatörler, Reaktörler, Sürücüler gibi ürünler ihtiyaç duyulan adette kullanılarak kompanzasyon panoları oluşturulur. Ayrıca talep edilirse Uzaktan İzleme Yazılımları sayesinde kompanzasyon sisteminin durumu hakkında panonun yanına gitmeden bilgi de alınabilir.

  ENTES kompanzasyon sistemlerindeki tecrübesini, farklı kapasite ve ihtiyaçlara çözüm sağlayacak geniş ürün gamıyla buluşturarak, en ufak işletmeden en büyük işletmeye kadar farklı müşteri profillerine çözümler sunmaktadır.

  Sizin de kompanzasyon sistemi ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bize ulaşabilir, profesyonel ekiplerimizden destek alabilirsiniz.

  ENTES iletişim bilgileri için tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 27 Kasım 2019, 06:11

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.