Sekonder Koruma Sistemi ve Rölesi Nedir?

Sekonder Koruma Sistemi ve Rölesi Nedir?

Akım trafolarının sekonder sargılarından alınan değerlere bağlı olarak yapılan korumaya “Sekonder Koruma”, bu işlevi yerine getiren donanımlara ise “Sekonder Koruma Rölesi” adı verilir.

İçindekiler

  Sekonder Koruma Sistemi

  Elektrik enerjisi olmaksızın çeşitli sektörlerin üretim yapamayacağı, sosyal ve ekonomik hayatın duracağı bilinen bir gerçektir. Elektrik enerjisinin sürekli, ucuz ve güvenilir olması, bu kaynağa olan talebi sürekli arttırmaktadır. Gelişen teknoloji ürünlerinin de elektrik enerjisi kullanımını zorunlu kılması talebin her geçen gün artmasına neden olmaktadır.

  Elektrik enerjisinin üretilmesi, iletilmesi ve dağıtılması için yapılan tesis ve işletme masrafları dikkate alındığında, güvenilir ve sürekli bir enerjinin sunulması ihtiyacı sebebiyle enerji sistemlerinin korunmasına daha çok önem verilmektedir.

  Elektrik enerjisinin hiç kesilmemesi veya kesintinin zorunlu olduğu durumlarda, kesinti süresinin çok kısa olması; enerji kesintisinden dolayı üretilemeyen hizmetler, iş gücü kaybı ve sistemin onarımı için yapılacak masraflar nedeniyle tüketiciler açısından çok önemlidir.

  Son yıllarda geliştirilen koruma sistemleri arızaları oluşmadan önce kestirebilmeyi amaçlamaktadır. Böylece hem donanımın onarım masrafları azaltılabilmekte hem de devre dışı olan donanım sebebi ile işletmenin aksaması en aza indirilebilmektedir. İdeal bir koruma sisteminin ise sırasıyla güvenirlilik, seçicilik, hız, basitlik ve ekonomiklik özelliklerine sahip olması zorunludur.

  Sekonder Koruma Rölesi Nedir?

  Akım trafolarının sekonder sargılarından alınan değerlere bağlı olarak yapılan korumaya “Sekonder Koruma”, bu işlevi yerine getiren donanımlara ise “Sekonder Koruma Rölesi” adı verilir.

  Sekonder koruma rölesi, arızaların önüne geçilebilmesi için her türlü elektrik devresinin devreye girip çıkışını sağlamak; ana ekipmanı aşırı akım, aşırı/düşük gerilim, frekans, empedans gibi birçok elektriksel hataya karşı korumak üzere geliştirilmiş farklı koruma fonksiyonlarına sahip rölelerdir.

  Sekonder Koruma Rölesine Neden İhtiyaç Duyulur?

  Dağıtım ve iletim sistemlerinde kullanılan ekipmanların yatırım maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle, yapılan yatırımın maksimum verimlilik ve uzun kullanım süresi için besleme kaynaklarında oluşabilecek arızalara ve hatalara karşı korunması gerekmektedir.

  Birbirinden çok farklı uygulama sistem ve alanları olması sebebiyle, sekonder koruma röleleri matematiksel ve grafiksel biçimde anlık olarak ifade edilen karmaşık algoritmalar ve fonksiyonlar kullanarak çalışmaktadır.

  Sistemlerin yapısına göre korumanın tüm özelliklerini, optimum hızda gerçekleştirmek için; sistemlerdeki farklı fonksiyonları karşılayacak değişik tipte röleler kullanmak gerekmektedir. Röleler, genellikle sistem büyüklüklerinin sadece matematiksel ve grafiksel biçimde ifade edilen kompleks fonksiyonları ve algoritmalarını kullanarak çalışır.

  ENTES Aşırı Akım Sekonder Koruma Rölelerini incelemek için tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2020, 13:03

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.