Telekomünikasyon Enerji Çözümü

Telekomünikasyon Enerji Çözümü Örneği

Problem:

İşletmenin bölgesel santral binalarındaki enerji tüketimlerinin ölçülmesi, ölçülen değerlerin bilgisayarda kayıt altına alınması ve kompanzasyon sisteminin bilgisayar üzerinden izlenebilmesi ihtiyacı.

Teşhis:

İşletmeye haberleşme özellikli Enerji Analizörleri ve Reaktif Güç Kontrol Röleleri takılması, ölçülen değerlerin kayıt altına alınarak takip edilmesi.

Çözüm:

11 adet Enerji Analizörü, 8 adet Reaktif Güç Kontrol Rölesi, 1 adet Gateway (Ağ Geçitleri) ve 1 adet Enerji İzleme Yazılımı kullanıldı. Radyolink istasyonlarında ve santrallerde bulunan kompanzasyon panoları teknik servis tarafından her ay kontrol edilemiyordu çünkü zaman yetmiyordu. Bilgisayar haberleşmeli Reaktif Güç Kontrol Röleleri aracılığıyla hem etkin kompanzasyon yapılmaya başlandı hem de tüm değerler tek bir noktadan izlenerek kayıt altına alındı. Bu sayede işletme giderleri büyük ölçüde azaldı. Merkezdeki gerilimin 170 V altına düşmesi durumunda alarm alınıp kısa zamanda müdahale olanağı sağlandı. Enerji Analizörlerinden alınan değerler sürekli olarak bilgisayarda kayıt altında tutulduğundan enerji kesinti sürelerinin tespiti yapılmaya başlandı. Müşteri şikayetlerinin bu doğrultuda değerlendirilmesi kolay hale geldi.

Sonuç:

Enerji değerlerinin izlenmesi sonucunda tüketim miktarları net olarak hesaplanabildi ve kayıp enerjiler hesaplanarak işletmenin enerji tasarrufu yapması sağlandı. Ayrıca teknik servis ekibinin sayısı azaltılarak işletme giderleri de azaltılmış oldu.

 

Enerji Takibi Nedir? Enerji İzlemenin Faydaları Nelerdir? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Enerji Yönetiminin Önemi​ İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.