Elektrik Üretiminde Kuraklığın Etkileri Nelerdir?

Elektrik Üretiminde Kuraklığın Etkileri Nelerdir?

Uluslararası Enerji Ajansı'nın analizine göre su, enerji ve elektrik üretiminin her aşaması için gerekli. Enerji tesisleri her sene 340 milyar metreküp su çekiyor ve ortalama 50 milyar metreküp su tüketiyor. Elektrik üretim tesisleri olan barajlar ve termik santraller, elektrik üretimi için su veya su buharı gücünü kullandığından kuraklık elektrik üretimini doğrudan etkilemekte…

İçindekiler

  Ülkemizde Kuraklık Ne Seviyede?

  Yağış miktarının azalması, aşırı kentleşme, yeşil alanların korunamaması gibi sebeplerle ülkemizde kuraklık tehdidi ciddi bir seviyeye ulaştı ve gittikçe şiddetlenmeye devam ediyor. 2020 Kasım ayı itibariyle ülkemizde yağış oranı %49 azaldı. 2021 başına kadar ortalama yağış miktarının altında kalınması sebebiyle kuraklık ciddi bir tehdit oluşturmaya başladı. Uzmanlara göre ülkemizin üç büyük şehrindeki barajlarda toplam su miktarı sadece birkaç aylık su ihtiyacımızı karşılayacak seviyede. Bilinçsiz tüketim devam ettiğinden ve yağış miktarında artış gerçekleşmediğinden kuraklık kritik bir seviyeye ulaşmış durumda.

  Yaşanan Kuraklık Elektrik Üretimini Nasıl Etkiler?

  Su, enerji ve elektrik üretiminin her aşaması için gerekli. Uluslararası Enerji Ajansı'nın analizine göre, enerji tesisleri her sene 340 milyar metreküp su çekiyor ve ortalama 50 milyar metreküp su tüketiyor. Elektrik üretim tesisleri olan barajlar ve termik santraller, elektrik üretimi için su veya su buharı gücünü kullandığından kuraklık, elektrik üretimini doğrudan ve olumsuz etkilemekte. Ülkemizin elektrik ihtiyacının %35’i termik santrallerden karşılanıyor ve bahsi geçen enerji üretim tesisleri arasında en fazla su, termik santraller tarafından çekilmekte. Ayrıca önemli elektrik üretim kaynaklarından olan barajlarda da suyun potansiyel enerjisinden faydalanıldığından su seviyesinin azalması barajlardaki elektrik üretimini de direkt olarak etkilemektedir.

  Elektrik üretim tesisleri sıcak havalarda daha fazla ısındığından tesisleri soğutmak için fazladan suya ihtiyaç duyulmaktadır. Bundan dolayı bir nehir veya göl gibi su kaynağının yakınına yapılan elektrik üretim tesisleri kuraklıktan ciddi ölçüde etkilemekte, kuraklık sebebiyle düşük performansta çalışmakta ve en ihtiyaç duyulan zamanlarda yeterli enerjiyi sağlayamamaktadır. Bu durum kuraklığın elektrik üretimini direkt ve olumsuz olarak etkilediğini, kuraklığın devam etmesi durumunda tükenen su kaynaklarının elektrik üretimini giderek daha olumsuz etkileyeceğini gösteriyor.

  Kuraklık Elektrik İhtiyacını Nasıl Etkiler?

  Kuraklık, elektrik üretimi gibi elektrik ihtiyacımızı da direkt olarak etkileyen faktörlerden biridir. Kuraklığın artması, yağışın azalmasına ve havanın ciddi derecede ısınmasına sebep olmaktadır. İnsanlar yağış olmadığında sulama faaliyetleri için sulama sistemlerinin kullanmaktadır. Bu durum ekstra elektrik gideri anlamına gelmektedir. Ayrıca kuraklıktan dolayı havaların ısınmasıyla insanlar serinlemek için soğutma sistemlerini kullanmaya başlar ve bu durum da elektrik tüketiminde artış olmasına sebep olur, yani kuraklık elektrik üretimini azaltırken, elektrik tüketimimizde artışa sebebiyet verir. Elektrik üretimi azalırken elektriğe olan ihtiyacın artması elektrik fiyatlarında artışla karşılaşacağımız anlamına gelmektedir. Enerji ve su tüketimi konusunda tasarruflu olarak hem doğaya hem de bütçemize fayda sağlayabiliriz.

  Enerji Verimliliği Nedir? Enerji Tasarrufu Nedir? İsimli blog yazımızı okumak için tıklayın.

  Pandemi Süreci Enerji Tüketimini Nasıl Etkiledi? İsimli blog yazımızı okumak için tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 27 Ocak 2021, 09:01

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.