Uzaktan Çalışma Sistemi ve İş Dünyasına Faydaları

Uzaktan Çalışma Sistemi ve İş Dünyasına Faydaları

Ofis dışında çalışma sistemini mecbur kılan Covid-19 virüsü sebebiyle ülkemizde ve dünyada bir çok işyeri evden çalışma sistemine geçti. Hem iş yerleri, hem de çalışanlar bu yeni sistemi test ediyor diyebiliriz.

İçindekiler

  Teknolojinin gelişmesi ve bulut bilişim sistemlerinin yaygınlaşmasıyla beraber, çalışanların ofis ortamına olan bağımlılığı gün geçtikçe azalıyor. Modern işyerleri ve esnek çalışma sistemiyle verimliliği artan çalışanlar, internetin olduğu her yeri ofis olarak kullanabiliyor. Özellikle büyük şehirlerde trafikte kaybedilen zaman göz önüne alındığında, evden  - dışarıdan çalışma sistemi, önümüzdeki yıllarda iş dünyasının temel prensiplerinden biri haline gelecek.

  Ofis dışında çalışma sistemini mecbur kılan Covid-19 virüsü sebebiyle ülkemizde ve dünyada bir çok işyeri evden çalışma sistemine geçti. Hem iş yerleri, hem de çalışanlar bu yeni sistemi test ediyor diyebiliriz.

  Avrupa ve Amerika’da uzun yıllardır bu sistem çalışıyor ve özellikle bilişim sektöründe evden çalışmanın verimliliği %40 artırdığı gözlemlendi.

  Uzaktan çalışma sisteminin hem iş veren hem de çalışana yansıyan birçok olumlu tarafı var:

  Yolda kaybedilen zamanın geri kazanılması

  Özellikle trafik problemi olan büyük şehirlerde ya da işyerinin eve uzak olduğu durumlarda, işe gitmek ve eve dönmek için yolda geçirilen zaman geri döndürülemez şekilde harcanıyor. Trafikte kalmak, çalışmak için uzun yol katetmek vb. durumlar, en verimli saatler olan sabah saatlerinde motivasyonun bozulmasına yol açıyor. Evde ise uyandıktan dakikalar sonra işe başlama imkanı var. Bireysel araçlar, toplu taşıma araçları, işyeri servislerinin azalması da karbon ayak izimizi daha makul seviyelere taşır.

  Maliyetlerin azalması

  Ofis kirası, ofis malzemeleri, ulaşım vb. maliyetler işverenler için ciddi yük olabiliyor. Evden çalışma sistemiyle bu maliyetlerden tasarruf etmek mümkün.

  Verimli çalışma ortamı

  Bazen çalışma ortamında dikkat dağıtıcı unsurlar işinize odaklanmanızı zorlaştırabiliyor. Ofis arkadaşlarınızın telefon konuşmaları ya da ayaküstü toplantılar dikkat dağınıklığına sebep olabiliyor. Ofis dışında izole bir ortam mümkünse, tüm dış etkenlerden arınıp işe odaklanmak daha kolay.

  İzin almaların azalması

  Evden çalışmanın en büyük artısı, çalışma saatlerinin gün içine esnek olarak yayılabilmesi. Bu sayede çalışanlar iş dışında yapmaları gerekenlere zaman ayırıyor ve izin istemek durumunda kalmıyor. Aileyle fazladan geçirilen zaman da hayat kalitesini artırıyor.

  İş gücü / iş yeri bulma kolaylığı

  Uzaktan çalışma imkanı sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki bir işyerine ya da çalışana ulaşmak kolaylaşıyor.

  Çalışanın motivasyonunu artırırken işverenin maliyetini azaltan uzaktan çalışma sistemi, salgın hastalık problemi ortadan kalktıktan sonra da birçok işyeri tarafında tercih edilecek gibi gözüküyor.

  Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2020, 08:03

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.