Zaman Rölesi Nasıl Bağlanır?

Zaman Rölesi Nasıl Bağlanır?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır. Zaman rölesinin bağlanması işlemi temelde pratik ve kolay bir kaç işlem basamağından oluşur. Bu açıdan basit olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

İçindekiler

  Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır. Oldukça yaygın kullanım alanları bulunur. Bu kullanım alanlarının başında ise okul zil sistemleri, mesai başlangıç ve bitişleri veya çevrenin belli bir saatten sonra aydınlatılmasını sağlayan sistemler gelir. Okulun saat 07:00'da başlaması ve 17:00'da bitmesi için ayarlanması gereken düzenek olarak da kısaca açıklanabilir. Analog veya dijital olacak şekilde türlerinden bahsetmek mümkündür. Zaman rölesi nasıl bağlanır sorusunun cevabı ise belli bilgi ve tecrübe gerektirir.

  Zaman Rölesi Bağlantısı

  Zaman rölesinin bağlanması işlemi temelde pratik ve kolay bir kaç işlem basamağından oluşur. Bu açıdan basit olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Zaman saatini kurarken ilk olarak L ucunu bağlamanız gerekir. L ucuna gelmesi gereken faz iken N ucuna bağlanması gereken ise nötr olan iletken olmalıdır. Bu sayede zaman rölesinin enerji alması da sağlanmış olur. Enerji sağlandıktan sonra ise kontağın uç kısmına 220 v civarında çalışması gereken bir cihaz bağlanması durumu söz konusu olduğunda birden fazla faz kullanılması gerekir. Diğer ucuna ise alıcıdan gelen iletkenlerin nötr hatta ulaştırılması işlemi yapılır.

  Zaman Rölesi Nasıl Ayarlanır?

  Zaman rölesinin kurulum aşamasın tamamlandıktan sonra yapılması gereken diğer işlem ise kurulumdur. Bir anlamda zaman saatini ayarlamak gerekir. Bunun için de ayarlama işlemine geçmeden önce bu işlem marka ve modele göre değişeceğinden bu bilgiyi edinmek önerilir. Mekanik şekilde tasarlanmış olan modeller genelde tırnak sistemi kullanarak düzenlenmiştir. Bu tırnaklar her seferinde 15 dakika şeklinde düşünülerek oluşturulmalıdır. Bu sayede düzenlenmek istenen saate 15 dakika üzerinden hesap yaparak ulaşılır ve ardından düzenleme işlemi tamamlanmış olur.

  Zaman Rölesinde Arıza Olması

  Zaman rölesi kullanımı oldukça yaygın ve kullanışlı olmasına karşılık arıza ve kurulum sorunları yaşanması söz konusu olabilir. Bu nedenle fazla fonksiyonu bulunan modellerin konuda bilgi sahibi olan kişiler tarafından kurulması en doğrusu olacaktır. Ek olarak zaman rölesinde yaşanan bazı teknik arızalar da olabilir. İletkenlerin veya bağlantıların zaman içinde gevşemesi veya bağlantı noktalarından çıkması da söz konusu da olabilir. Bundan dolayı uzun süreli kullanım için mutlaka kontrollerinin yapılması önerilir. Aksi durumda uzun süreli kullanım sağlanması mümkün olmayacaktır. Elektrik bağlantısının da kontrol edilmesi düzenli çalışması açısından gerekli bir önlemdir.

  ENTES zaman rölelerini incelemek için tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 30 Haziran 2020, 13:06

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.