Geleceğin Şehirleri: Akıllı Şehirler...

Geleceğin Şehirleri: Akıllı Şehirler...

Akıllı şehirler, içinde yaşayanlara verilen hizmetlerin kalitesini artırmak için teknolojiden sonuna kadar yararlanır. Bu şekliyle güç dağıtımından, ulaşım sistemlerine, sokak lambalarından, belediye hizmetlerine kadar her alanı kapsayabilir.

İçindekiler

  Evrimleşmiş akıllı teknolojiler şehirlerin kalitesini, sağlığını ve refahını artırabilmek için insanlığın elindeki en önemli seçenektir. İklim değişikliği ve şehirlerin neden olduğu kirlilik endişe verici boyutlara ulaşmış olduğundan, tek çare çeşitli yeşil enerji teknolojilerinin kullanımıdır. Günümüzde bu sebeplerden dolayı şehirlerin yavaş yavaş akıllı teknolojilere adapte olmaya başladığını görüyoruz.

  Akıllı Şehir Nedir? Neden Akıllı Şehirlere İhtiyacımız Var?

  Akıllı şehirler, içinde yaşayanlara verilen hizmetlerin kalitesini artırmak için teknolojiden sonuna kadar yararlanır. Bu şekliyle güç dağıtımından, ulaşım sistemlerine, sokak lambalarından, belediye hizmetlerine kadar her alanı kapsayabilir. Yapay zeka, büyük veri, nesnelerin interneti ve otonom gibi teknoloji trendleri bir araya gelerek hayatımızı  şekillendiriyor. Peki şehirlerimiz neden istisna olsun?

  Birleşmiş Milletlerin 2050 yılına kadar dünya nüfusunun %68'inin kentsel alanlarda yaşayacağına dair hazırlanan raporu, şehirlerin evrensel, toplumsal ve ekonomik zorluklarla daha fazla karşı karşıya geleceğini belirtmektedir. McKinsey Global Institute tarafından hazırlanan raporda ise, akıllı şehirlerin işe gidiş-geliş sürelerini, sağlık sorunlarını ve suç oranlarını %10 ila %30 oranında iyileştirebileceği belirtilmektedir.

  Akıllı Şehirler Bize Ne Gibi Faydalar Sağlıyor?

  1- Trafik ve Ulaşım Sorunlarında Azalma

  Trafik bir çok şehir insanının ortak sıkıntısıdır ancak teknoloji sayesinde umut verici çözümler artmaktadır. Örneğin toplu taşıma yolları talebe göre gerçek zamanlı olarak ayarlanabilir, akıllı trafik ışıkları ve akıllı otoparklar gibi sistemler kullanılabilir. Çin' in Hangzhou şehrinde yapay zeka tabanlı akıllı şehir yazılımının, trafik sıkışıklığını %15 oranında azaltması bu uygulamalara örnek gösterilebilir.

  2- Enerji Verimliliğinde Artış

  Akıllı şehirler gerçek zamanlı enerji kullanımını takip edip enerji tüketimini azaltmak için de teknolojiden yararlanıyor. Örneğin Amsterdam' da evler için enerji tüketimini azaltma amaçlı akıllı enerji sayaçları sunuluyor. New York' da ise sokak ışıklarının gerçek zamanlı verilerle ayarlanmasına veya kısılmasına olanak tanıyan LED teknolojisi kullanılıyor. Bu örneklerle beraber hava kirliliği izleme sistemleri, çevre dostu binalar da planlamalara entegre edilebiliyor.

  3- Şehirlerin Güvenliğinde Artış

  Wi-Fİ bağlantısı, IoT teknolojileri ve CCTV kameralarının geniş şekilde kullanılmasıyla şehirdeki yerleşik güvenliği artırmak mümkün olabiliyor. Örneğin New Orleans' da kamu güvenliği için Bourbon street' ten alınan gerçek zamanlı video verileri analiz ediliyor.

  4- Vatandaşlarla İşbirliğinde Artış

  Akıllı şehirler ile ilgili belki de en heyecan verici şey vatandaşların daha fazla dahil olmaya özendirilmesidir. Şu an için yaygın olan uygulama biçimi vatandaşların yerel sorunları daha kolay bildirmesine imkan tanıyan uygulamalar ve topluluk ağ platformları gibi örneklerdir.

  5- Uygun Fiyatlı Altyapı

  Şehirlerin şu anki yapısı giderek artan kent nüfusunun  getireceği altyapı yükünü kaldırmakta yetersizdir. Şehir yönetimleri özellikle elektrik, gaz ve suyun etkin kullanımı  üzerine yoğunlaşmışlardır. Bununla birlikte yollar, köprüler, tüneller, raylı taşıma, metrolar, havaalanları, deniz limanları, iletişim dahil olmak üzere tüm kritik altyapıların durumunu izleyen, verileri değerlendirip kaynak yapısını optimize eden, önleyici bakım planlarını yapabilen ve bu sistemlerin güvenliğini sağlayabilen teknolojiler akıllı şehirleri vazgeçilmez kılmaktadır.

  6- Artan Şehir Ekonomisi

  Akıllı teknolojilerle entegre olmuş şehir yaşamı bu teknolojileri kullanma becerisine sahip olan vatandaşlar için kentlerde yeni iş imkanlarının yaratılmasına katkıda bulunacaktır.

  7- Sürdürülebilirlik ve Ekolojik Katkılar

  Kaynakların etkin kullanıldığı, karbon ayak izinin azaltıldığı, evrensel etkilerin asgariye indirildiği ve kullanıcıların yaşam standardının iyileştirilebildiği (hava, su ve çevre kalitesi açısından), yeşil teknolojilerle bütünsel çalışan akıllı şehirler, küresel ısınma, iklim değişikliği konuları için çözüm üretebilecek en gerçekçi yaklaşımdır.

  Gezegenimizin ihtiyaç duyduğu yeni nesil kaynak verimliliği, ekolojik sistemin zararlarının temini ve içinde yaşayan sakinleri için kullanıcı dostu uygulamalarıyla "Akıllı Şehirler" , geleceğe dair sürdürülebilir yöntemleri ile, yaşanabilir bir dünya için umut vaat etmektedir. Yerel yönetimler, vatandaşlar ve devletler  için küreselleşme ve etik sorunlara yapıcı bir bakış açısı kazandırabilecek bu uygulamaların giderek artan biçimde hayatımıza entegre edilmesi sayesinde daha yaşanılabilir bir dünya bizleri beklemektedir.

  Yayınlanma Tarihi: 03 Aralık 2020, 08:12

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.