Elektrik ve Doğalgaz Kullanımında Enerji Tasarrufu

Elektrik ve Doğalgaz Kullanımında Enerji Tasarrufu

Son yıllarda yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi büyük oranda artmış olsa da hala ülkemizde elektrik üretiminin %40'a yakın kısmı doğalgaz yakıtlı baz yük santrallerinden karşılanıyor.

İçindekiler

  Son yıllarda yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi büyük oranda artmış olsa da hala ülkemizde elektrik üretiminin %40'a yakın kısmı doğalgaz yakıtlı baz yük santrallerinden karşılanıyor. Dövizdeki artışa paralel olarak artan doğalgaz fiyatları ve bakım masrafları, üretilen elektriğin maliyetini arttırarak hem sanayi kullanımda hem de evlerimizdeki faturalarımıza artış olarak yansıyor. Alacağımız küçük tedbirler ile elektrik ve doğalgaz tasarrufu sağlayarak faturalarımızı azaltmak ve daha az enerji tüketerek doğaya karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek mümkün. Gelin enerji tasarrufu için almamız gereken basit önlemlere göz atalım.

  Evlerde Enerji Tasarrufu; Elektrik Faturası Nasıl Azaltılır?enerji-tasarrufu

  • Evlerde tüketilen enerjinin hemen hemen yarısını oluşturan buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi beyaz eşyaları alırken ya da değiştirirken enerji sınıfının en üst seçilmesi aylık faturalarınızda ciddi bir düşüş sağlayacaktır. Örneğin; 24 saat çalışarak aylık kullandığımız elektriğin yaklaşık dörtte birini tüketen A+++ enerji sınıfı bir buzdolabının, D sınıfı bir buzdolabına göre %80 oranında daha az enerji tükettiğini göz önüne alırsak enerji verimliliği yüksek beyaz eşyaları seçmenin faturalar üzerindeki önemini anlayabiliriz.
  • Buzdolabının kapısını uzun süre açık bırakmamak, içerisine sıcak yiyecek/içecek koymamak, çamaşır makinesini çok yüksek sıcaklıklarda çalıştırmamak, fırın kapağını pişirme süresince gereksiz açmamak gibi temel kurallara dikkat edilmesi ay sonu faturalarınızda gözle görülür düşüşler sağlayacaktır.
  • Evlerimizdeki enerji tüketim kalemlerinden biri de aydınlatma. Aydınlatma için son yıllarda hızla gelişen LED teknolojisinden faydalanarak harcadığımız elektrik miktarını ciddi oranda düşürmek mümkün. Örneğin, 80 Wattlık akkor flamanlı ampulden sağlayacağımız ışığı, tasarruflu kompakt floresan lambalar ile 18 Watt elektrik harcayarak sağlayabilirken, LED ampuller sayesinde aynı ışığı 10 Watt enerji tüketerek sağlayabiliyoruz.
  • Hiç fark edilmese de prize takılı bırakılan şarj aletleri gibi adaptörler kullanılmadığı durumlarda bile az miktarda enerji tüketmeye devam ederler. Bu yüzden kullanılmadığı zamanlarda adaptörleri prizden çekmek enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca televizyon, oyun konsolları vb standby moduna sahip cihazlar, kumanda üzerinden kapatıldıklarında enerji harcamayı sürdürürler. Bu cihazları kullanmadığımız zaman düğmelerinden kapatmak hem cihazlarınızın kullanım ömürlerini uzatacak hem de gereksiz elektrik tüketiminin önüne geçecektir.

  Evlerde Enerji Tasarrufu; Doğalgaz Faturası Nasıl Azaltılır?enerji-tasarrufu-elektrik-ve-dogalgaz

  • Öncelikle her yıl düzenli olarak kombi bakımlarını yaptırmak hem tasarruf hem de güvenlik için olmazsa olmazlarımızdan. Yine verimli bir ısınma için tüm peteklerin kontrol edilmesi ve varsa içerisindeki havanın alınması, petek önlerine koltuk vb büyük eşyaların konulmaması ve petek üstlerinin kapatılmaması da ısınma veriminde önemli bir artış sağlayacaktır. Ayrıca radyatör arkalarına konulacak ısı yalıtım levhaları ile gereksiz ısı kaybını engellemek mümkündür.
  • Oturduğumuz konutların mantolamasının yapılmış olması hem yazın soğutma, hem de kışın ısınma harcamalarını önemli ölçüde azaltacaktır. Yalıtımı düzgün yapılmış binalar %40'a varan oranda enerji tasarrufu sağlarlar. Pencere ve kapıların çift camlı PVC kaplama yapılması halinde ise %20'ye kadar ek tasarruf sağlanabilir.
  • Isı verimliliğini sağlayarak doğalgaz tüketimini azaltmak için mutlaka oda termostatı ya da termostatik radyatör termostatı kullanmak gerekir. Böylelikle odanın sıcaklığına göre kombiniz otomatik olarak devreye girip çıkacak ve gereksiz tüketimin önüne geçilecektir. Termostatı 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlayarak yaklaşık %6 tasarruf sağlayabilirsiniz.

  Elektrik Fiyatları %70’den Fazla Zamlandı, Artık Enerji Verimliliği Daha da Önemli! Blogu okumak için tıklayın.

  İşletmelerde ve Sanayide Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır? Blogu okumak İçin tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 27 Kasım 2019, 05:11

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.