İşletme/Sanayi Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

İşletme/Sanayi Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evlerimizde olduğu gibi işletmelerimizde ve sanayi tesislerimizde de alınacak basit tedbirlerle büyük oranlarda enerji tasarrufu sağlayabilmek mümkündür.

İçindekiler

  Evlerimizde olduğu gibi işletmelerimizde ve sanayi tesislerimizde de alınacak basit tedbirlerle büyük oranlarda enerji tasarrufu sağlayabilmek mümkündür. İşletmelerin en büyük maliyet kalemi olan enerjide yapılacak bu tasarruf verimliliği arttırarak maliyetlerin aşağı çekilmesine yardımcı olacaktır.

  Enerji tasarrufu için yapılması gereken bazı iyileştirmeleri sıralayacak olursak;

  • Aydınlatma evlerimizde olduğu gibi işletmelerde de en önemli tüketim kalemlerinin başında gelmektedir. Akkor flamalı lambalar yerine ‌LED ve tasarruflu ampullerin kullanılması aydınlatma giderlerinde önemli bir düşüş sağlayacaktır. Çok fazla kullanımın olmadığı alanlarda hareket ‌sensörlü aydınlatma armatürleri kullanmakta gereksiz tüketimin önüne geçecektir.
  • Kullanılmayan elektrikli aletlerin kapalı tutulması, ‌iş yerinden ya da ofisten çıkarken aydınlatmaların söndürülmesi, klimaların ve bilgisayarların kapatılması ciddi oranda elektrik tasarrufu sağlayacaktır.
  • İklimlendirme sistemlerini merkezi hale getirerek yapılacak ayarlamalar ve çalışanların bu konuda bilinçlendirilmesi ısıtma ve soğutma maliyetlerinde ciddi düşüşler sağlayacaktır. Ortam sıcaklığındaki bir derecelik artış ya da azalışın faturalarınızda %10 ile %20 arasında fark yaratacağı unutulmamalıdır.
  • Sanayi tesislerinde kullanılan elektrik motorları yüksek verimli motorlardan seçilmelidir. Özellikle değişken yükte çalışan elektrik motorlarında ‌invertör kullanılması verimliliği arttıracaktır. Ayrıca motorlar seçilirken kapasiteler iyi belirlenmelidir. İhtiyaç duyulandan daha büyük kapasitede seçilen motorlar, düşük yükte düşük verimde çalışarak daha fazla enerji harcanmasına sebep olurlar.
  • Sanayi tesislerinde atık ısının atmosfere verilmeden tesis içinde farklı ihtiyaçlarda kullanılması ciddi oranda enerji tasarrufu sağlayacaktır. Bunun için ‌kojenerasyon ve ‌trijenerasyon sistemlerinden yararlanılabilir.
  • Puant saatler dikkate alınarak yüksek enerji tüketimine sahip cihaz ve makineler, elektriğin ucuz olduğu saatlerde çalıştırılabilir.
  • Tesis çatısına yerleştirilecek güneş panelleri sayesinde kullanılan elektriğin bir kısmı güneşten karşılanabilir.

  Özellikle endüstriyel tesisler ve fabrikalarda enerji tüketimi üretim maliyetleri içindeki en önemli kalemdir. Bunun için mutlaka uzmanlarla çalışılarak verimliliği arttırıcı yatırımlar yapılmalıdır.
  ENTES enerji verimliliği sağlayacak ürün ve çözümleriyle endüstriyel tesisler ve fabrikalardaki enerji tüketiminin kontrol altına alınmasını sağlar.


  Elektrik Fiyatları %70’den Fazla Zamlandı, Artık Enerji Verimliliği Daha da Önemli! Blogu okumak için tıklayın.
  Elektrik ve Doğalgaz Kullanımında Enerji Tasarrufu ile Faturanızı Azaltın. Blogu okumak için tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 27 Kasım 2019, 06:11

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.