Elektronik Atık Nedir?

Elektronik Atık Nedir?

Elektronik atık, elektronik cihazların kullanım ömrünün tamamlanması, ya da bizim bildiğimiz haliyle çöpe dönüşmesidir.

İçindekiler

  Elektronik atık, elektronik cihazların kullanım ömrünün tamamlanması, ya da bizim bildiğimiz haliyle çöpe dönüşmesidir. Günlük hayatta kullandığımız televizyon, radyo, bilgisayar, yazıcı, çamaşır makinesi, buzdolabı vs gibi elektronik eşyalar, kullanım ömrü bittiğinde elektronik atık sınıfına girmektedir.

  Dünyada her yıl ortalama 20- 50 milyon ton e-atık meydana çıkıyor. E-atıkları meydana getirme konusunda ABD, Hindistan, Japonya ve Almanya başı çekiyor. Yapılan araştırmaya göre 2016 yılında 44.7 milyon ton elektronik cihaz çöpe atıldı. Bu cihazların yalnızca %20’lik bir kısmının geri dönüşümden geçirildiği belgelendi. 22 Mayıs tarihli Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği’ne göre (AEEE) elektrikli ve elektronik eşya kategorileri:

  • Küçük ev aletleri (Elektrik süpürgesi, tost makinesi vb.)

  • Bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları (Bilgisayarlar, telefonlar vb.)

  • Tüketici ekipmanları (Video kameralar, müzik enstrümanları vb.)

  • Aydınlatma ekipmanları (Floresan, tasarruflu ampuller vb.)

  • Elektrikli ve elektronik aletler (Büyük ve sabit sanayi aletleri hariç olmak üzere matkaplar, testereler vb.)

  • Oyuncaklar, eğlence ve spor aletleri (Video oyunları, jetonlu makineler vb.)

  • İzleme ve kontrol aletleri (Termostatlar, ısı ayarlayıcıları vb.)

  • Otomatlar (Para, içecek otomatları vb.)

  Elektronik Atık Dönüşümü Neden Önemli?

  • E- atıklar, çoğunluğu zehirli olan Kobalt, Baryum, Cıva vb gibi 1000’den fazla zararlı madde içeriyor ve atıklar düzgün bir şekilde yok edilmediğinde bu maddeler insan-çevre sağlığına ciddi zararlar veriyor. Dünyadaki atıkların %1’ini elektronik atıklar oluşturur. Buna rağmen topraktaki tehlikeli madde kirliliğinin %7o’ine e-atıklar sebep olmaktadır.

  • Enerji Tasarrufu Sağlanır ve Doğal Kaynakları Korur: E-atık geri dönüşümü, ömrünü tamamlamış elektronik eşyalardan değerli malzemelerin geri kazanılarak, yeni ürünlerde kullanılmasını sağlar. Böylece, enerji tasarrufu sağlanır, çevre kirliliğinin önüne geçilir.

  • 2018’de büyük ev eşyalarının yüzde 75’i, küçük ev aletlerinin yüzde 50’si , bilişim ekipmanları ve telekomünikasyon ekipmanlarının yüzde 65’i, elektrikli ve elektronik aletlerin yüzde 50‘si, oyuncaklar, eğlence ve spor aletlerinin yüzde 50’sinin yönetmelik çerçevesinde geri dönüşümü ile büyük bir ekonomik istihdam yaratılması hedefleniyor. 

  Çevreyi Korur: E-atık geri dönüşümü atıklarda bulunan civa, kurşun vb gibi zehirli maddeleri çevreye zarar vermeden geri dönüştürerek, çevrenin korunmasını sağlar.

  • Yeni İş Sahaları Yaratır: E-atık geri dönüşümü, büyüyen bir sektör olarak yeni iş imkanları ve geri dönüştürülen malzemeler için ikinci bir piyasa oluşmasını sağlar.

  • Atık Alanı İhtiyacını Azaltır: E-atık geri dönüşümü gereksiz yere verimli topraklarımızın atıklarla dolmasını engelleyerek atık alanlarına olan ihtiyacımızı azaltır.

  elektronik-atik

  Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Toplanması (AEEE)

  Atık haline gelmiş elektrikli ve elektronik aletler belediyelerin atık getirme merkezlerine, üreticilere ve lisanslı işletmeler tarafından kurulacak aktarma merkezlerine veya yeni alınan ürünün satın alındığı bayi veya dağıtıcıya herhangi bir ücret ödenmeden verilebilir.

  E-Atık Konusunda ENTES  Ne Yapıyor?

  ENTES Elektronik; E-atık yönetmeliğine tabi olmamasına rağmen insan ve çevre sağlığının korunması hedefiyle elektronik atıkların geri dönüşümüne önem veriyor. ENTES, 2016 yılında biriktirdiği yaklaşık 200 kg e-atığı dönüştürme tesislerine ulaştırdı. 200 kg e-atığın geri dönüşümü sonucu elde edilen gelir ise Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlandı.

  Sizler de elektronik atıklarınızı toplama tesislerine ulaştırarak tasarruf edebilir ve  doğanın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

  Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2019, 09:11

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.