Empedans ve Direnç Arasındaki Farklar Nelerdir?

Empedans ve Direnç Arasındaki Farklar Nelerdir?

Empedans her bir bileşenin ya da elektrik devresinin akıma karşı gösterdiği eşdeğer dirençtir. Direnç ise gerilim ve akımın bir uçtan diğer uca ulaştığı yolda elektronların geçişini engelleyen veya geciktiren kuvvetlerdir.

İçindekiler

  Empedans ve Direnç Nedir?

  Direnç, gerilim ve akımın bir uçtan diğer uca ulaştığı yolda elektronların geçişini engelleyen veya geciktiren kuvvetlerdir. Empedans ise her bir bileşenin ya da elektrik devresinin akıma karşı gösterdiği eşdeğer dirençtir. Bileşenler aktif ve pasif olarak ikiye ayrılırlar. Aktif bileşenler değişken dirençlerdir. Bağlı bulunduğu devrenin akımına ya da giriş voltajına göre dirençlerini değiştirirler. Aktif bileşenlere örnek olarak kondansatör ve endüktör verilebilir. Pasif bileşenlerin ise direnç değerleri değişmez. 

  Empedans ve Direnç Farkları Nelerdir?

  Direnç ve empedans arasındaki farklara gelirsek, direnç AC ve DC devrelerde meydana gelir. Empedans ise sadece AC devrelerinde gerçekleşebilir. Direnç sabittir ve değişmez. Empedans, AC devrelerde akımın frekansına bağlı olarak değişebilir. Bir devre elemanı olarak direnç, faz açısına sahip değildir. Empedansın büyüklüğü ve faz açısı vardır. Direnç bir elektromanyetik alanda tutuluğu zaman güç dağılımını(tüketimini) ve depolanan enerjiyi temsil eder. Empedans manyetik alana maruz bırakıldığı zaman ise hem güç dağılımını(tüketimini) hem de depolanan enerjiyi temsil eder.

  Empedans ve Direnç Arasındaki Teknik Farklar

  Teknik olarak baktığımız zaman, Direnç R ile , Empedans Z ile gösterilir. Direnç reel(gerçek) sayılardan oluşan basit bir değeri ifade eder. Bunun yanında empedans, gerçek ve hayali değerlerden(Z= R + iX) oluşan kompleks bir değerdir. Bu yüzden empedansı çözmek için kompleks cebir kullanılır. Direnç, devre elemanlarından biri direnç bileşeninin devreye olan katkısını ifade eder. Empedansın katkısını ise direnç ve reaktans(elektron hareketine karşı gösterilen atalet) birlikte oluşturur.

  Aktif Harmonik Filtre Çözümü Nedir? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2021, 07:03

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.