Enerji Verimliliğini Arttırmak İçin Karbon Ayak İzini Azaltmak

Enerji Verimliliğini Arttırmak İçin Karbon Ayak İzini Azaltmak

Karbon ayak izi günlük faaliyetlerimiz sonucu çevreye verdiğimiz zararın genel adıdır ve tüketim alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz durumunda azaltılabilir. Karbon ayak izimizin azalması küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle verdiğimiz mücadeleye sağladığı desteğin yanı sıra enerji verimliliğimizin de artması açısından önemli ve dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

Karbon Ayak İzi Nedir?

Karbon ayak izi, sera gazı emisyonu sonucu çevreye verdiğimiz zararın birim karbondioksit cinsinden ölçülmüş halidir. Sera gazı emisyonu günlük üretim ve tüketim faaliyetlerimiz sonucunda ortaya çıkar. Günlük faaliyetler, evsel atıklar, hayvancılık faaliyetleri, enerji tüketimi gibi durumların hepsi karbon ayak izimizin artmasına sebep olur.

Karbon ayak izi birincil ve ikincil veya diğer adıyla doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Birincil karbon ayak izi evsel atıkların üretilmesi, ulaşım araçlarının kullanılması ve fosil yakıtların kullanımı alanlarını kapsar yani günlük tüketimimiz ile alakalıdır. İkincil karbon ayak izi ise tükettiğimiz ürünlerin imalatı, bozulması gibi durumlar sebebiyle dolaylı yolla etki ettiğimiz karbon salınımına verilen isimdir.

Karbon Ayak İzimizi Neden Azaltmalıyız? Zararları Nelerdir?

Küresel ısınmayla mücadele edilebilmesi için en temel unsur karbon ayak izimizin azaltılmasıdır. Faaliyetlerimiz sonucunda sebep olduğumuz karbon salınımı atmosferimizde sera etkisine sebep olmakta ve çevreye ciddi zararlar vermektedir. Ölçümlere göre bir insanın ortalama yıllık karbon ayak izi 4 tondur ve bu sayının ortalama olarak kişi başı 2 tona düşürülememesi durumunda gezegenimizin sıcaklığı 100 sene içerisinde 2°C artabilir. Ekolojik dengenin bozulması, iklim değişikliği, buzulların erimesi, sera etkisi gibi birçok önemli problemle mücadelenin en temel unsuru anlaşılacağı üzere karbon ayak izimizi azaltmaktır. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Dünya bırakmak için karbon ayak izimizi azaltmalıyız.

Enerji Verimliliğinin Karbon Ayak İzi Üzerindeki Etkisi Nedir?

Enerji verimliliği fosil yakıtların tüketiminden ve enerji üretiminden kaynaklanan emisyonun azaltılması konusunda önemli bir etkendir. Enerji verimliliği aynı işi yapmak için gerekli olan minimum enerjiyi tüketmek anlamına gelmektedir. Enerji verimliliği sağlanması durumunda enerjinin üretim ve tüketim miktarı minimuma indirileceğinden, enerji verimliliği karbon ayak izimizi azaltma konusunda en etkili yollardan biridir çünkü fosil yakıtların yanması ile doğrudan ortaya çıkan emisyonlar ve elektrik üretimi sırasında ortaya çıkan dolaylı emisyonlar sonucu enerji üretimi ve tüketimi karbon ayak izimizin artmasına sebep olmaktadır.

Siz de enerjinizi verimli kullanarak tasarruf ederken aynı zamanda karbon ayak izinizi azaltarak geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz.

 

Enerji Yönetiminin Önemi isimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Enerji Verimliliği Nedir? Enerji Tasarrufu Nedir? İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Elektrik ve Doğalgaz Kullanımında Enerji Tasarrufu ile Faturanızı Azaltın İsimli Blog Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

 

Yazar: Kadir AKGÜN

Tarih:16.03.2021

Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2021, 09:03

Yorumlar
Yorum Yap
Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.