Manyetik Aşırı Akım Rölesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Manyetik Aşırı Akım Rölesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Manyetik aşırı akım rölesi motora seri olarak bağlanmaktadır. Bu rölenin kontak kısmı kumanda devresinin giriş kısmına bağlanır. Kontak açıldığında motorun elektriğini keserek motorun durması sağlanmaktadır.

İçindekiler
  Manyetik aşırı akım rölesi elektrik ile çalışan motorlarda akım dalgalanması sonucunda oluşabilecek zararları engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Elektrikle çalışan motorlar pek çok alanda hayatımızı kolaylaştırırken zamandan da tasarruf etmemizi sağlıyor. Motorların beklenmedik akım değişiklikleri karşısında arızalanması ise hem iş gücü kaybına, hem de ekonomik kayıplara yol açıyor. Motor koruma alanında sıklıkla kullanılan manyetik aşırı akım röleleri, elektrik akımının motora girişlerinde gerekli kontrolü yaparak motorun korunmasını sağlıyor.

  Manyetik Aşırı Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

  Manyetik aşırı akım rölesi, motora giden elektrik akımını keserek motorun zarar görmesini engellemektedir. Koruma, manyetik alan röleleri çalışırken oluşan manyetik alan ile sağlanmaktadır. Sabitlenmiş olan bir demir çubuk çevresine sarılmış haldeki yalıtkan kaplı tel kullanılarak, oluşturulmuş manyetik alan sayesinde karşısında bulunan metali çekmesi şeklinde çalışır. Manyetik alan sayesinde çekilen metal ile sistemin elektriği kesilmektedir. Bu işlem sayesinde motor akımdan zarar görmemiş olacaktır. Üretiminde manyetik alanı daha kolay oluşturması ve ortadan kaldırması sebebi ile yumuşak metal kullanılır. Temel olarak elektromıknatıs gibi çalışmaktadır.

  Manyetik Aşırı Akım Rölesi Kısımları ve Kullanım Alanları

  Manyetik aşırı akım rölesi, üç kısımdan oluşur;

  • Elektromıknatıs

  • Geciktirici Eleman

  • Kontak

  Manyetik aşırı akım rölesi motora seri olarak bağlanmaktadır. Bu rölenin kontak kısmı kumanda devresinin giriş kısmına bağlanır. Kontak açıldığında motorun elektriğini keserek motorun durması sağlanmaktadır. Akımın düzenlenmesi sonrasında tekrar kontağa basıldığında motor normal şekilde çalışmaktadır. Bu sistemler sayesinde motorların kullanım ömrü uzamaktadır. ENTES koruma ve kontrol alanında geniş ürün gamıyla sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretiyor. ENTES motor koruma rölelerini incelemek için tıklayın.

  ''Elektrik Sisteminde Kullanılan Aşırı Akım Rölesi Nedir?'' isimli blog yazımızı okumak için tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2019, 09:11

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.