Multimetre Nedir? Multimetre Çeşitleri Nelerdir?

Multimetre Nedir? Multimetre Çeşitleri Nelerdir?

Tesislerdeki sistemlerde akım, frekans, gerilim gibi birçok elektriksel parametreyi ölçmeye olanak sağlayan multimetrelerin analog ve dijital olmak üzere iki çeşidi vardır. Kullanıcıya sunduğu avantajlardan dolayı, günümüzde çoğunlukla dijital multimetreler kullanılmaktadır.

09 Ekim, 10:10

Günümüzde voltmetre, cosφmetre, ampermetre gibi tek bir elektriksel parametrenin değerini ölçmek üzere tasarlanmış ölçü aletleri vardır. Bu ölçü aletlerinin ölçtüğü akım, gerilim, direnç gibi birçok değeri tek başına ölçebilen ve “çoklu ölçer” anlamına gelen cihaza multimetre denir.

Multimetre Çeşitleri Nelerdir?

Tesislerdeki sistemlerde akım, frekans, gerilim gibi birçok elektriksel parametreyi ölçmeye olanak sağlayan multimetrelerin analog ve dijital olmak üzere iki çeşidi vardır. Kullanıcıya sunduğu avantajlardan dolayı, günümüzde çoğunlukla dijital multimetreler kullanılmaktadır.

Analog Multimetre

Analog multimetreler eski tip ölçü aletleridir. Üzerinde gerilim değişimini net bir şekilde görmemizi sağlayan skala bulundurur. Kullanıcıya sunduğu özellikler sınırlı sayıda olduğu için genel olarak fiyatları da düşüktür. Sadece bir giriş sinyalinin çıkış değerini gösterir. Ölçebileceği maksimum AC frekansı çok düşüktür. Polaritenin önemli olduğu ölçümlerde probların ters takılması durumunda multimetre zarar görür ve genel olarak çabuk bozulmaya yatkın olduklarından dolayı pek tercih edilmezler. Elle ölçüm yapılan işlerde kullanılırlar, panolara montaj imkanı yoktur.

  • Büyük boyutludur.
  • Kurulumu basittir.
  • Kalibrasyon manuel olarak yapılır.
  • Elektriksel gürültüden az etkilenir.

Dijital (Sayısal) Multimetre

Dijital multimetreler, panolara montaj edilirler ve akım trafoları vasıtasıyla fazlardaki akım, gerilim, frekans, cosϕ gibi temel parametrelerin ölçümünü gerçekleştirirler. Ölçülen parametreleri üzerindeki ekran üzerinde sayısal değer olarak gösterirler. Multimetreler de haberleşme özellikleri sayesinde analizörler gibi ölçtüğü parametreleri enerji yönetim yazılımlarına gönderme ve uzaktan izlemeye imkan tanıyabilirler. Ölçtüğü parametre sayısına göre farklı versiyonlara sahip olabildikleri gibi, haberleşme özelliğinin ve kontak çıkışının olup olmamasına göre farklılaşabilmektedirler.

  • Enerji yönetim sistemleri ile entegre edilebilirler,
  • Fonksiyonellerdir, daha fazla parametreyi ölçümleyebilirler,
  • Kalibrasyonları yapılmıştır ve kullanıma hazırdır,
  • Çok yüksek doğruluk oranıyla ölçüm yaparlar.

Multimetre Fiyatları Ne Kadardır?

Multimetre özellikle büyük çaplarda üretim yapılan fabrikalar için olmazsa olmaz sayılabilecek bir cihazdır. Genel anlamı ile birçok farklı ölçümü yapmaya yarayan bu cihaz fabrikanın güvenliğinin sağlanması, elektrik kaynaklı oluşabilecek yangın gibi tehlikelerin önüne geçilebilmesi adına oldukça önemli bir yere sahiptir.

Multimetre bir kablodan geçen elektriğin, voltaj akım gibi bilinmesi gereken değerlerin ölçümünün yapılabildiği bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde hem doğru akım hem de alternatif akım kaynakları tarafından üretilen elektriğin değerleri ölçülebilmektedir. Bu sayede elektrik akışı sürekli olarak kontrol altında tutulabilmekte ve bu akımda herhangi bir istenmeyen artış ya da düşüş görülmesi durumunda gerekli müdahaleler gerçekleşebilmektedir.

Dijital multimetre fiyatları birçok farklı parametreye göre değişebilmektedir. Cihazın montaj tipi (Ray montaj veya Pano montaj olması), takip edilmek istenen bazı parametreler, haberleşme özelliğinin veya kontak çıkışının talep edilip edilmemesi fiyatı etkileyen en önemli unsurlardır. ENTES EPM-04 ve EPM-06 serisi multimetreler, yukarıda belirtilen özelliklere bağlı olarak farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek versiyonlar ile kaliteden ödün vermeden müşterilerine uygun maliyetli çözümler sunmaktadır.

ENTES Multimetreleri incelemek için tıklayın.

ENTES Haziran 2021 tarihli fiyat listesini incelemek için tıklayın.

Yazar: Konuk Yazar

Tarih: 02.04.2018

Yorumlar
Yorum Yap
Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.