Nesnelerin İnterneti IoT (Internet of Things) Nedir?

Nesnelerin İnterneti IoT (Internet of Things) Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bu temelde herhangi bir cihazı bir açma ve kapama düğmesi ile İnternete (ve / veya birbirlerine) bağlama kavramıdır.

İçindekiler

  Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT), hem teknoloji dünyasında hem de gündelik hayatta giderek popülaritesi artan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Yaşamımızı doğrudan etkileme potansiyelinin yanı sıra çalışma şartlarımızı da doğrudan etkilemesi beklenen Nesnelerin İnterneti, dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de sıkça konuşulmaya ve yaygınlaşmaya başladı.

  Geniş bantlı İnternet daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geliyor, bağlantı maliyeti düşüyor, Wi-Fi özellikleri ve bunlara yerleşik sensörler ile daha fazla cihaz üretiliyor. Teknoloji maliyetleri düşüyor ve akıllı telefonlar vazgeçilmezlerimiz arasına giriyor. Tüm bunlar, “Nesnelerin İnterneti fırtınası”nın şiddetini ve etki alanını baş döndürücü bir biçimde artırıyor. Peki Nesneleri İnterneti nedir, ne işe yarar? Bu yazıda bu konuya ilişkin detayları bulabilirsiniz.

  Nesnelerin İnterneti Nedir?

  Basitçe söylemek gerekirse, bu temelde herhangi bir cihazı internete (ve/veya birbirlerine) bağlama kavramıdır. Buna cep telefonları, kahve makineleri, çamaşır makineleri, kulaklıklar, lambalar, giyilebilir cihazlar ve düşünebileceğiniz internete bağlanabilen hemen hemen her şey dahildir. Bu aynı zamanda makinelerin bileşenleri, örneğin bir uçağın bir jet motoru veya bir petrol platformunun delgi motoru için de geçerlidir.

  Nesnelerin İnterneti Ne İşe Yarar?

  Gelecek için yeni kural, “Bağlanabilecek her şey bağlanacak” olacak. Ama neden dünyada bu kadar çok bağlı cihazın birbirine bağlanmasını istiyoruz? Çünkü hayatımız hiç tahmin etmediğimiz ölçüde kolaylaşacak!

  Örneğin bir toplantıya gideceğinizi düşünelim. Arabanız takviminize erişebilir ve alınacak en iyi rotayı zaten biliyor olabilir. Trafik yoğunsa aracınız diğer tarafa geç kaldığınızı bildiren bir metin gönderebilir. Alarm saatiniz sabah 6'da sizi uyandırır ve ardından çay makineniz sizin için çay demlemeyi başlatır. Ofis donanımınız sarf malzemelerinin azaldığını ve otomatik olarak daha fazla sipariş edildiğini bilir ve sizi önceden uyarır. İşyerinde kullandığınız giyilebilir cihaz size ne zaman ve nerede en aktif ve verimli olduğunuzu söyleyebilir, bu bilgileri siz çalışırken kullandığınız diğer cihazlarla paylaşır.

  Nesnelerin İnterneti ile Yeni Bir Yaşam

  Ünlü araştırma firması Gartner’ın son raporu, Nesnelerin İnterneti dünyasının 2022 yılına kadar 20 milyara yakın teknoloji cihazını kapsayacağını belirtiyor. Bu tahmin, bahsettiğimiz fenomenin oldukça kısa bir sürede nasıl devasa bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

  Nesnelerin İnterneti teknolojisi, sunduğu yeniliklerle insanlığın hayal sınırlarını zorlarken yaşamı geri dönülmez bir biçimde kolaylaştıracak; internet teknolojisinin getirdiği sıçrama, muhteşem bir hıza kavuşacak.

  Nesnelerin İnterneti teknolojisi daha şimdiden hayatımıza olağan üstü değişiklikler getirmeye başladı. Bundan sonra neler getirebileceğini ise zamanla göreceğiz.

  ENTES endüstriyel IoT (nesnelerin interneti) platformu ENTES.NET'e hoşgeldiniz! haberini okumak için tıklayın.

  Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2020, 11:02

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.