Transdüser Nedir?

Transdüser Nedir?

Günümüzde hayatın hemen hemen her alanında aktif olarak kullanılmasına rağmen birçoğumuzun farkında bile olmadığı transdüser, aslında işlerimizi büyük oranda kolaylaştıran, kontrol ve optimizasyon sağlama konusunda üstün özellik gösteren teknolojiler arasında yer alır.

İçindekiler

  Günümüzde hayatın hemen hemen her alanında aktif olarak kullanılmasına rağmen birçoğumuzun farkında bile olmadığı transdüser, aslında işlerimizi büyük oranda kolaylaştıran, kontrol ve optimizasyon sağlama konusunda üstün özellik gösteren teknolojiler arasında yer alır. 

  Peki, transdüser nedir, ne işe yarar, hangi alanlarda kullanılır ya da çalışma prensibi nasıldır? Tüm bu sorular, transdüser kavramıyla karşılaşan ancak bu konuda pek bilgisi olmayan pek çok kişi için oldukça merak verici olabilir.

  Sensörle sıklıkla karıştırılan transdüser, aslında sensörün ortamda algılamış olduğu fiziksel değişiklikleri yani enerji kaynağını daha sonra tekrar kullanmak adına elektrik enerjisine dönüştürür. Bu işlevi sayesinde oldukça rağbet gören bu cihaz, sayısız alanda kullanım imkanı sunarak işlerimizi pratikleştirir. 

  Transdüser Ne İşe Yarar?

  Var olan bir enerji biçimini başka bir enerji biçimine dönüştürerek ihtiyaçlara yanıt veren transdüser, hayatımızın pek çok alanında bize kolaylık sağlar. Genel olarak elektriksel, dönüşüm, manyetik, termal, kimyasal, elektromanyetik enerji biçimlerine yönelik tasarlanmış olan çok çeşitli modelleri olan bu cihazlar, farklı ihtiyaçları karşılama konusunda kullanıcılarına çeşitli alternatifler sunar. 

  Temel olarak bir enerji biçimindeki parametreyi algılayan sensör sayesinde bu enerjiyi başka bir enerji biçimine dönüştüren transdüser, özellikle elektrik enerjisi elde etmek için tercih edilir. 

  Gerilim ve akım transdüserleri sıklıkla karşımıza çıkan seçeneklerdendir. Örneğin; gerilim transdüserleri sayesinde ortamdaki gerilim algılanır, ölçülür ve değerin manometre ya da uzak gösterge cihazı üzerinde görünmesini sağlar. Ardından mevcut gerilimi elektrik enerjisine dönüştürerek enerji ihtiyacına yanıt verir. 

  Transdüser Çeşitleri Nelerdir?

  Sensörlerin algılamış olduğu değişimleri elektrik sinyaline dönüştürerek çok çeşitli alanlarda elektrik enerjisi elde edilmesine imkan tanıyan transdüser, hayatı kolaylaştırması adına sıklıkla tercih edilir. Özellikle birçok farklı sektörde imalat sürecinde üretim hızını artırması nedeniyle büyük bir ihtiyaç haline gelen transdüser, elektronik devrelerle kurulmuş olan cihazlarda enerji dönüştürme işlevini yerine getirir. Tüm bu dönüştürme süreci ise mekanik sistemlerin kontrolünde yapılır ve elde edilen enerji yine denetim altında kullanılır. 

  Farklı alanlarda farklı amaçlarla kullanılması için pek çok farklı çeşidi bulunan transdüser, projelendirme biçimine bağlı olarak seçilir ve aktif olarak kullanılır. Hatta kullanım alanına bağlı özel olarak tasarlanarak üretilen seçenekler de bulunur. Akım transdüserleri ve gerilim transdüserleri günümüzde en çok tercih edilen seçeneklerdendir. 

  Akım Transdüserleri

  Genel olarak bir enerji biçimini başka bir enerji biçimine çeviren transdüserler arasında özellikle akım transdüserleri yaygın olarak kullanılır. Akım transdüserleri en basit haliyle alternatif akım (AC) veya doğru akım (DC) olarak isimlendirilen elektrik akımı sinyallerini analog enstrümantasyon sinyallerine dönüştürülen cihazlar olarak ifade edilebilir. Bu tür analog enstrümantasyon sinyalleri, özellikle endüstriyel kontrol sistemlerinde aktif olarak kullanılır. Bu nedenle bu tür dönüştürücü cihazlara olan talep endüstriyel alanlarda oldukça fazladır. 

  Bu cihazlar sayesinde çok çeşitli sinyaller farklı enerji biçimlerine dönüştürülür. Örneğin; algılanarak ölçülen AC veya DC akım değeri belirli bir motorun çalışması için ihtiyaç duyulan enerji biçimine çevrilebilir. Aynı şekilde bir pompanın güç kaynağı DC analog proses değerine dönüştürülebilir. Kısacası her türlü enerji biçimi ihtiyacı için dönüştürme görevini yerine getiren bu tarz cihazlar, hayatımızı fazlasıyla kolaylaştıran teknolojiler arasında yer alır. 

  Gerilim Transdüserleri

  Transdüserler arasında ön plana çıkan bir diğer çeşit ise gerilim transdüserleridir. Bu tür cihazlar ise ölçülen gerilimi yani voltajı başka bir enerji biçimine dönüştürür. Bu noktada akım AC ya da DC olabilir. Buna göre dönüştürücünün devresi farklı şekilde tasarlanmış olur. Devre boyunca voltaj seviyelerini ölçen ve izleyen gerilim transdüserleri, sahip olduğu ölçüm yetenekleri sayesinde bilgisayar devrelerinden büyük transformatör devrelerine kadar sayısız alanda kendine kullanım alanı bulur. 

  Dönüştürücüden gönderilen voltaj miktarını ölçerek bunu istenen akım miktarına çevirebilen bu tarz cihazlar, çok çeşitli alanlarda kullanılan devrelerde herhangi bir bileşenin aşırı yüklenmesini veya hasar görmesini engeller. Bu sayede daha güvenli ve ideal bir çalışma ortamı elde edilir. 

  Transdüser Nerelerde Kullanılır?

  Kullanım alanı oldukça yaygın olan transdüser, hem evimizde kullandığımız teknolojik cihazlarda hem de endüstriyel alanlarda kendine yer bulan profesyonel makinelerde aktif olarak kullanılır. 

  Özellikle; sanayi ve endüstriyel alanlarda büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkan bu tür dönüştürücüler; aynı zamanda çeşitli alanlardaki kumanda ve kontrol sistemlerinde, fabrikalardaki hassas ölçümlerde, tıp elektroniğinde önemli cihazlarda çokça kullanılır. Aynı zamanda kullandığımız araçlarda yer alan park sensörlerinden fark ve yağmur sensörlerine kadar birçok alanda algılama fonksiyonlarını yine bu cihaz gerçekleştirir. 

  Günümüzde hemen hemen her alanda enerji tasarrufu yapılmasına imkan tanıyan transdüser çeşitleri, enerji biçimlerini algılama görevi gören sensörler ile bir arada çalışır ve oldukça geniş bir alanda ihtiyaçlara eksiksiz yanıt verir. 

  Transdüser Nasıl Çalışır?

  Çok çeşitli alanlarda farklı amaçlarla kullanılmak üzere zengin bir çeşitliliğe sahip olan transdüserler, kullanım amacı doğrultusunda farklı enerji biçimlerini dönüştürmek üzere tasarlanır. Bu durum ister istemez transdüserlerin dönüştürdüğü enerjinin çeşidine bağlı olarak farklı çalışma prensibine sahip olmasına neden olur. 

  Örneğin; ısı, ses, ışık, basınç gibi enerji birimleri birbirinden farklı yöntemlerle elektriksel değere dönüştürülür. Bu da farklı çalışma şekillerinin ortaya çıkmasına neden olur. Transdüserler, elektrik sinyaline dönüştürülecek olan enerji biçiminin sahip olduğu özellikler doğrultusunda dizayn edilir. Bu noktada bir ses transdüseri olan mikrofonun çalışma prensibini inceleyebiliriz. Konuşma esnasında havanın titreşmesi sonucu ortamda bir basınç değişikliği oluşur. Mikrofonda yer alan transdüser, havadaki basınç değişikliği sayesinde sesi algılayarak elektrik sinyaline dönüştürür. 

  Transdüser Fiyatları Ne Kadardır?

  En çok merak edilen konulardan biri de transdüser fiyatıdır. Ancak kullanım alanları ve amaçlarına bağlı olarak transdüser fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca birbirinden farklı ihtiyaçlara yanıt vererek çeşitli alanlarda kullanım imkanı sunar. Bu nedenle öncelikle projenizin ne olduğu ve bu projede nasıl bir transdüsere ihtiyacınız olduğu belirlenmelidir. Buna göre ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize yanıt veren seçeneklere anında ulaşabilir ve hem teknik özellikleri hem de fiyatları konusunda net bilgi alabilirsiniz. 

  Transdüser Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Transdüser ve Sensör Arasındaki Fark Nedir?

  Sensör temel olarak fiziksel değişiklikleri algılama konusunda işlev gösterirken transdüser sensörün algılamış olduğu fiziksel miktarları elektrik sinyaline dönüştürür. 

  Transdüser Hangi Ürün Grubunda Yer Alır?

  Transdüserler elektriksel sinyalleri analog sinyallere dönüştürmede kullanılan ölçme ürün gruplarındandır.

  Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2022, 09:06

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.