Trifaze Sayaç Nedir? Ne İşe Yarar?

Trifaze Sayaç Nedir? Ne İşe Yarar?

Trifaze sayaç ne demek? Özellikleri nelerdir? Nerelerde kullanılır? Trifaze sayaç konusu ile ilgili tüm detaylar için yazımızı okuyabilirsiniz!

İçindekiler

  Trifaze Sayaç (Üç Fazlı Sayaç) Nedir? Ne İşe Yarar?

   Trifaze Sayaç Nedir?

  Trifaze sayaç üç fazlı elektrik sistemlerinde üretilen veya tüketilen elektrik enerjisini ölçmek için kullanılan bir elektrik sayacıdır. Üç faz akım ve gerilimi ayrı ayrı ölçerek gerçek enerji tüketimini hesaplayan trifaze elektrik sayacı kullanıcıya doğru sonuçlar vermek için iyi kalibre edilmiş hassas ölçüm cihazıdır. Bu cihazların çift yönlü ölçüm yapanları tüketilen enerjinin yanı sıra üretilen enerjiyi de yüksek ölçüm hassasiyetiyle ölçer. ENTES ES3 Serisi sayaçlar çift yönlü ölçüm yapabilen sayaç örneklerindendir.

   Trifaze Sayaç Ne İşe Yarar?

  Trifaze sayaçlar, hem ticari binalarda (işmerkezi, alışveriş merkezi vb.) enerji izleme ve faturalandırma süreçleri için ideal bir çözüm sunar hem de toplu konutlarda daireler ve ortak alanların tüketimlerinin bölüştürülerek faturalandırılmasında kullanılır. Ayrıca endüstriyel tesislerde, üretim bölümlerinin enerji üretim ve tüketimini izlemek, akım, gerilim, güç ve maksimum demand gibi değerleri de takip etmek adına trifaze elektrik sayacı kullanılmaktadır. ENTES ES3 serisi sayaçlar aynı zamanda haberleşme özelliği sayesinde tüketim ve üretim verilerini uzaktan izleme olanağı sağlamaktadır. Böylece kullanıcılar bu verilerin takibini tek bir noktadan kolayca yapabilmektedir.

  Trifaze Sayaç Özellikleri Nelerdir?

  ENTES bünyesinde bulunan ES3 serisinde; Log kaydı özelliği sayesinde tüketim verilerinizi görüntülemenizi sağlar, çift yönlü ölçümle tüketimin yanı sıra üretim miktarınızı da görüntülemenizi sağlar ve gerçek zaman saati ile kullanım zamanınızda şaşmayı engeller. 3 fazda 4 kadranlı enerji ölçümü bulunur. 4 kadranlı enerji ölçümü sayesinde cihaz hem üretilen aktif ve reaktif hem de tüketilen aktif ve reaktif enerji değerlerini ölçebilmektedir. Bunun yanında aktif enerji ölçüm sınıfında Class B ve reaktif enerji ölçüm sınıfında Class 2 yeterliliği ES3 Serisi trifaze sayaçların özelliklerinden bazılarıdır. ES3 serisi trifaze sayaçlar aynı zamanda kullanıcı dostu, sade bir arayüze sahiptir. LS modellerinde RS-485 ile haberleşme imkânı sunulurken LSE modellerinde ethernet üzerinden haberleşme imkânı sağlanmaktadır. Veriler doğrudan ENTES Enerji Doktoru yazılımı üzerinden anlık olarak izlenebilmektedir. 8 tarifeli ölçüm sayesinde farklı kullanımlarınızı aynı hassasiyetle ölçebilir ve sonrasında izleyebilirsiniz.

   Trifaze Sayaç Nerelerde Kullanılır?

  Trifaze sayaçlar, ticari binalarda enerji izleme ve faturalandırma için ideal çözümdür. Bu sayaçlar aynı zamanda toplu konutlarda daire ve ortak alan tüketimlerinin paylaştırılması ve faturalandırmasında kullanılabilir. Trifaze sayaçlar endüstriyel tesislerde üretim bölümlerinin enerji üretimini ve tüketimini izlemek; akım, gerilim, güç ve maksimum demand gibi değerlerin takibine olanak sağlar. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar enerji kullanımını analiz edebilir ve enerji verimliliğini arttırmak için gerekli aksiyonları alabilir.

  Trifaze Sayaç Fiyatları Ne Kadar?

  Trifaze sayaç fiyatları markadan markaya ve modele göre değişiklik gösterir. Kullanıcının ihtiyaç duyduğu ölçüm hassasiyeti, haberleşme türü, tek yönlü veya çift yönlü ölçüm trifaze sayaçların fiyatlarını belirleyen unsurlardan bazılarıdır. ENTES kalitesiyle üretilen ES3 serisi cihazların güncel fiyat bilgilerine internet sitemizdeki fiyat listesinden ulaşabilirsiniz. 

  Trifaze Sayaç Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

   Trifaze Sayaç İçin Ölçüm Aralığı Nedir?

  Trifaze sayaçların çeşitli besleme tipinde olan modelleri vardır.  ENTES bünyesinde bulunan ES3-63 ve ES3-80 serisi sayaçlar bunlara örnektir. ES3-63 maksimum 63 Amper ölçüm yapabilirken ES3-80 maksimum 80 Amper ölçüm yapabilir.

  Trifaze Sayaç Bağlantısı Nasıl Yapılır?

  Trifaze sayaçların kullanımı ve cihaz sağlığı açısından doğru bağlantı yapmanın kritik bir önemi vardır. Bu cihazların bağlantısı yapılırken önce cihazın bağlanacağı yerden geçen akıma bakılmalıdır. Olası yüksek akımlı durumlarda devreye bir akım trafosu bağlanıp geçen akım ölçüm aralığına uygun seviyeye indirilebilir. Uygun koşullar sağlandıktan sonra şebekeden gelen 3 faz ve 1 nötr sırasıyla sayaca giriş yapar. Trifaze sayaç içinde gerekli üretim ve tüketim ölçümleri yapılır, bu ölçümlerden sonra 3 faz şeklinde çıkıp yük kısmına geçer ve trifaze sayaç işlevini tamamlamış olur.

   Trifaze Sayaç Ölçüleri Nasıldır?

  Model ve markaların değişimiyle beraber sayaçların ölçüleri değişiklik gösterebilir. ENTES ES3-63 ve ES3-80 serisi trifaze sayaçların ölçüleri; 71.4mm en, 91.2mm boy ve 47.5mm derinlik olacak şekildedir. Kompakt boyutlarıyla panoda az yer kapladığı gibi ray montaj özelliği sayesinde montajda büyük kolaylık sağlamaktadır.

  Yayınlanma Tarihi: 18 Ağustos 2023, 07:08

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.