Gerilim Dalgalanması Nedir?

Gerilim Dalgalanması Nedir?

Normal şartlarda 220 veya 380 volt civarında olması gereken şebeke geriliminin zaman zaman bu değerlerin üzerine çıkması veya altına düşmesidir.

Normal şartlarda 220 veya 380 volt civarında olması gereken şebeke geriliminin zaman zaman bu değerlerin üzerine çıkması veya altına düşmesidir.

Gerilim Dalgalanması sonucu;

  • Motorlarda, kablolarda, şalterlerde aşırı ısınma olabilir.
  • Bu durumda elektronik cihazlarınız zarar görebilir,
  • Endüstriyel makineleriniz bozulabilir,
  • İş kayıpları yaşayabilirsiniz. 

Enerji Doktoru işletmenizin gerilim dalgalanmasını izler ve kritik durumlarla ilgili sizi bilgilendirir.

 

ENTES kompanzasyon çözümleriyle ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Enerji Doktoru'nu ücretsiz denemek için www.enerjidoktoru.com adresinden hesap oluşturabilirsiniz.

''Akım Harmoniği Nedir?'' isimli blog yazımızı okumak için tıklayın.

 

Yazar: Oğulcan BAHÇECİ

Şirket: ENTES Elektronik 

Pozisyon: Teknik Ürün Yöneticisi

Tarih: 10.10.2018 

Yayınlanma Tarihi: 27 Kasım, 05:11

Yorumlar
İbrahim Halil Daşdemir
17 Aralık 2021, 19:12

Merhaba elektrik iç tesisleri yönetmeliği öadde 28'e göre 0.5 v tan fazla olmaması gerekir. Bunu siz nasıl değerlendiriyorsunuz. Anlık dalgalanmalar için nasıl çözüm üretiyorsunuz?

Yorum Yap
ENTES Elektronik
28 Aralık 2021, 12:12

Merhaba İbrahim Bey, EMO’nun paylaşmış olduğu ‘ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ‘ ; Madde28: Bu Yönetmelik elektrik iç tesislerinin kurulmasına ve işletilmesine dair hükümleri kapsar , ayrıca şebeke gerilimi 0,5 voltuna düştüğünde tesisin enerjisi kesilir ibaresi bulunmaktadır. İletmiş olduğunuz 0,5v gerilim toleransı çok küçük bir değer olduğundan bu kadarlık bir gerilim dalgalanması çok sıklıkla yaşanabilir. (Ayrıca EMO’nun bu yönetmeliği eski tarihli olmalı). Bu kapsamda düşünecek olursak tesisinizde Gerilim Koruma Rölelerimizi kullanabilirsiniz. Tesisinizdeki şebekenin türüne ve istemiş olduğunuz özelliklere göre ürün seçimi yapabilirsiniz https://www.entes.com.tr/gerilim-koruma-roleleri/ ENTES ürün ve hizmetlerini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz. Bizlere daha hızlı ulaşabilmeniz için 0850 888 84 25 numaralı çağrı merkezimizden 1’i tuşlayabilirsiniz. Saygılarımızla.

Yorum Yap
Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.