Enerji Kalitesi Önemi, Yokluğundaki Problemler

Enerji Kalitesi Önemi, Yokluğundaki Problemler

Enerjinin kalitesini olumsuz etkileyen en önemli olaylar; Gerilim Dalgalanması, Gerilim Harmonikleri ve Akım Harmoniklerinin kurulu sistemde yarattığı sorunlardır.

İçindekiler

  ''Kompanzasyon Doktoru ile Reaktif Bedel Ödeme Riskinizi Ortadan Kaldırın'' konulu blog yazımızda firmaların karşı karşıya kaldıkları reaktif bedeller ve Kompanzasyon Doktoru ile bu riski nasıl ortadan kaldırabileceklerine ilişkin bilgiler vermiştik. Firmalar için reaktif bedel kadar önemli diğer konuların başında, kullanılan enerjinin ne kadar kaliteli olduğu ve nasıl enerji verimliliği sağlayacakları gelmektedir. Enerji kalitesinin önemi, kalitesiz enerjinin firmalara bir gider kalemi olarak geri dönüyor oluşundandır. Bu yazımızda “kalitesiz enerji nedir'' ve ''kurulu sisteminizde ne tür sorunlara yol açar” konularına değinmek istedik. Enerjinin kalitesini olumsuz etkileyen en önemli olaylar; Gerilim Dalgalanması, Gerilim Harmonikleri ve Akım Harmoniklerinin kurulu sistemde yarattığı sorunlardır. Tüm bu elektriksel olaylar aslında gerilim ve akım seviyelerindeki anormal düşme ve alçalmalarla birlikte elektriğin doğasında var olan sinüs dalgasındaki düzensiz hareketlerdir.

  Elektrik dağıtım hatlarındaki sorunlar ve trafo merkezindeki aşırı yüklenmeler, enerji kalitesinde düşüşe neden olabildiği gibi yan tarafınızda faaliyet gösteren bir fabrika hatta kendi firmanızdaki makine ve ekipmanlar dahi kullandığınız enerjinin kalitesini düşürebilen etkenler olarak ortaya çıkabilmektedir. “Enerji kalitesi falan önemli değil, nihayetinde elektrik işte kullanıyorum, kullandığım kadar da ödüyorum…” düşüncesiyle konuya yaklaşan işletme sahipleri veya yetkilileri, aslında gizli maliyet kalemleri ile karşı karşıya kalacaklarını farkına varmamaktalar. Gerilim Dalgalanması, Gerilim Harmonikleri ve Akım Harmonikleri, motorlarda ve kablolarda aşırı ısınmaya neden olarak, elektronik cihaz anakartlarının yanmasına, endüstriyel makinelerin daha sık arızalanmasına ve dolayısıyla iş kayıplarına yol açabilir.

  Enerji Kalitesi ile birlikte Enerji Verimliliği kavramının da özellikle günümüzde firmalar için son derece önemli olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Özellikle artan enerji fiyatları ile birlikte, enerji tüketimlerinden tasarruf etmeyi sağlayacak aksiyonlar alabilmek firmalar için hayati önem taşımaktadır. Konuyla ilgili çok basit bir örneği sizlerle paylaştığımızda aslında konunun ne kadar önemli olduğu çok daha net ortaya çıkacaktır. İki şubesi olan bir mağaza düşünelim, şubelerin boyutları neredeyse birbiri ile aynı, klima, ısıtma, aydınlatma, bilgisayar gibi elektrik tüketen kaynakları aynı. Doğal olarak ay sonunda benzer fatura gelmesi beklenir değil mi? Durum maalesef çoğu zaman böyle olmuyor. Çünkü şubelerden birisinde ofis bölümü aydınlatması kapatılmadan çıkılıyor veya bir şubedeki soğutma sistemi bakımı yapılmamış oluyor ve doğal olarak daha fazla elektrik tüketiyor veya bir şubede çalışanlar bilgisayarı kapatmadan çıkıyorlar. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz ama önemli olan noktayı kaçırmamak gerekiyor; firmaların enerji verimliliği sağlayabilmesi için tüketimlerini analiz edebilmesi ve karşılaştırabilmesi gerekir. Aksi durumda bu firmalar fazladan maliyet riskine katlanmaya devam edecekler ve günün sonunda karlılıkları düşecektir.

  ENTES, enerji kalitesi alanında geniş ürün gamıyla sektörün ihtiyaçlarını karşılıyor.  Enerji kalitesinin ölçümü ve kalitesiz enerjinin yol açacağı sorunların önlenebilmesi için www.enerjidoktoru.com 'u inceleyebilirsiniz. Enerji Doktoru, tanıtıma özel olarak çok uygun aylık lisans fiyatları ile enerji kalitesinin sürekliliğini sağlıyor.


  Enerji Doktoru ile enerjinizi her an her yerden izleyin!

  Kompanzasyon Doktoru ile Reaktif Bedel Ödeme Riskinizi Ortadan Kaldırın

  Gerilim Dalgalanması Nedir?

  Akım Harmoniği Nedir?

  Yayınlanma Tarihi: 27 Kasım 2019, 06:11

  Yorumlar
  Yorum Yap
  Sizi Arayalım
  Sizi Arayalım
  KVKK Aydınlatma Metnikapsamında ürün ve hizmetlere yönelik bilgi verilmesi, etkinlik, tanıtım, pazarlama ve kampanya faaliyetlerinin duyurulması amacıyla ENTES Elektronik’in iletişim bilgilerime ticari ileti göndermesine izin veriyorum.